Yerköprü Şelalesi

Mersin Yerköprü Şelalesi, sadece Mersin'in ülkemizin en güzel doğal güzelliklerinden olup Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye'de koruma altına alınan 94 tabiat anıtı ağacı ve 8 ayrı tabiat parçasından birisidir.

Mersin Yerköprü Şelalesi, sadece Mersin’in ülkemizin en güzel doğal güzelliklerinden olup Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’de koruma altına alınan 94 tabiat anıtı ağacı ve 8 ayrı tabiat parçasından birisidir.

Yerköprü Şelalesi, 3 Mayıs 2011 tarihinde Tabiat Anıtı olarak tescillenmiş olup Mersin’in en önemli turizm merkezlerinden birisidir.

Yerköprü Şelalesi nasıl bir yerdir? Özellikleri

Mersin’in Mut ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıktaki şelale hakkında uzmanlar tarafından yapılan araştırmada, 110 milyon önce Kretase yaşlı kireçtaşlarının faydalanması sonucunda çok dar bir kaynak suyum varlığıyla ortaya çıktığı anlaşılmıştır. Yaklaşık 30 metre yükseklikten akan şelalenin, kendisini oluşturan 200 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğinde bir göl olan su tünelinin içinde doğallığı bozulmamış sarkıt ve zengin bitki örtüsü bulunmaktadır. Köprü görevi gören mağaranın Gezende Barajı’ndan gelen suyla beslenmesi ve kayanın dibindeki gözden çıkan suyun birleşme yerindeki hareketlilik serinliği getirmektedir.

Mut Yerköprü Şelalesi nerede nasıl gidilir?

Mersin’de Mut-Ermenek yolunda olan şelale, Mersin Merkez’e 2,5-3 saat uzaklıktadır. Şelaleye giderken Silifke-Mut arasında bir kanyondan geçip Ermenek yoluna saparsınız. Araba ile şelaleye kadar gitmeniz mümkün olmadığı için 30-40 dakikalık bir mesafeyi yürüyerek kat etmeniz gerekmektedir. Arabanızı park ettikten sonra yürüyerek Ermenek Çayı’nın içinden geçtiği kanyonun üzerinde kurulu olan bir köprüden geçersiniz ve şelale karşınıza çıkar.

Mersin-Yerköprü arası mesafe yaklaşık 2,5 saat sürmektedir. Mut ilçe merkezine şelalenin uzaklığı 30 km’dir. Harita yardımıyla şelaleye rahatça ulaşabilirsiniz.

Mersin Yerköprü Şelalesi giriş ücreti 2020 ziyaret saatleri

Yerköprü Şelalesi’ni 08.00-18.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Şelalenin olduğu Yerköprü Şelalesi Milli Park’a araçla giriş 15 TL, yürüyerek giriş 5 TL’dir. Gittiğiniz dönemde fiyatlar değişebilecektir.

Yerköprü Şelalesi yakınlarında gezilecek yerler

Muhteşem şelale gezisinin ardından Mut’ta yeni yerler keşfetmek isterseniz; Alahan Manastırı ve Karaekşi Tabiat Parkı yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.