Uzuncaburç Antik Kenti

Mersin'in en önemli tarihi zenginliklerinden birisi olan Uzuncaburç Antik Kenti, günümüzde Silifke ilçesinde bulunmaktadır.

Mersin’in en önemli tarihi zenginliklerinden birisi olan Uzuncaburç Antik Kenti, günümüzde Silifke ilçesinde bulunmaktadır. Tarihi önemi ve günümüze gelen önemli kalıntıları Mersin kültür turizminin önemli merkezlerindendir.

Helenistik dönemde Olba Krallığının ibadet yeri olan bölge, Roma İmparatorluğu döneminde kendi adına para basan bir şehre dönüşmüştür.

Uzuncaburç Antik Kenti tarihi/önemi

Kulturportali.gov.tr

Helenistik Dönem’de merkezi Uzuncaburç’un 4 kilometre doğusunda bulunan Olba Territoriumu’nun ibadet yeri olan Uzuncaburç yerleşim yeri, Roma İmparatorluğu döneminde (MS 72 yılı) Olba’dan ayrılarak Diokaesareia (Tanrı-İmparator Kenti) adıyla özerk, kendi adına para basan bir kent olmuştur. Bizans döneminin ardından Türkler buraya şehrin sembolu olan Helenistik Kule’nin ismini vererek Uzuncaburç demiştir.

Uzuncaburç Antik Kenti’nde, günümüze ulaşmayı başaran görkemli yapılar mevcuttur. Bu yapılar arasında Zeus Tapınağı, sütunlu cadde, tiyatro, tören kapısı, çeşme, Şans Tapınağı ve Zafer Kapısı bulunmaktadır.

Uzuncaburç Antik Kenti’nde günümüze ulaşan eserler/yapılar

Kulturportali.gov.tr

Zeus Tapınağı: Dört bir yanı tek sıra 36 sütunla çevrili, korint tarzında Peripteros planlı Anadolu’nun en eski tapınaklarından biri olarak bilinmektedir. Tören Kapısı ve antik çeşmeyi geçince Sütunlu Cadde’nin hemen solundaki avluda görülen tapınağın Selevkos Nikator tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir.

Tören Kapısı: M.Ö. 1’inci yüzyıldan günümüze gelen Tören Kapısı, her biri 1 metre çapında ve 7 metre yükseliğinde Korinth başlıklı sütunlarıyla oldukça gösterişli bir yapıdır.

Sütunlu Cadde: Tiyatronun önünden geçen sütunlu cadde, Zeus Tapınağı yanında kent kapısından gelen bir başka Sütunlu Cadde ile kesişerek Tyche Tapınağı’nda son bulmaktadır. M.Ö. 1’inci yüzyıldan kalan sütunlu caddedeki tüm sütunlar yıkılmıştır.

Tyche Tapınağı: M.Ö. 1’inci yüzyılın ikinci yarısında yapılan tapınak, kentin soylularından Oppius ile eşi Kyria tarafından yaptırılmıştır.

Tiyatro: Burada bulunan bir yapıttan M.S. 2’inci yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı anlaşılmaktadır.

Uzuncaburç Antik Kenti nerede nasıl gidilir?

Silifke ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta, Uzuncaburç beldesinde (mahallesi) bulunan Antik Kent’e aşağıda bulunan harita yardımıyla rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Silifke Uzuncaburç Antik Kenti giriş ücreti 2020 ziyaret saatleri

Kulturportali.gov.tr

Yaz dönemi ziyaret saatleri (Nisan-Ekim): 08.00-20.00 – Kış Dönemi ziyaret saatleri (Kasım-Mart=: 08.00-17.00’dir. Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz antik kent giriş ücreti 10 TL’dir ve Müze Kart geçerlidir.

Silifke’de gezilecek yerler ve Mersin’de gezilecek yerler linklerini tıklayarak yeni gezi rotası oluşturabilirsiniz.

Not: Fotoğraflar kulturportali.gov.tr ‘den alınmıştır.