Tisan Koyu – Tisan Adası

Akdeniz'in ve Mersin'in gizli cenneti olarak bilinen Tisan Koyu, Silifke'nin Yeşilovacı mahallesinde dağların ardında saklı bir yarımadadır.

Akdeniz’in ve Mersin’in gizli cenneti olarak bilinen Tisan Koyu, Silifke’nin Yeşilovacı mahallesinde dağların ardında saklı bir yarımadadır. Virajlı yüksek bir tepeyi aşarak ulaşıldığı için pek az insan tarafından bilinen Tisan, Mersin’in en güzel turizm bölgelerindendir.

Sahil kenarında beyaz ve az katlı evleri ile Bodrum’u andıran Tisan Koyu, muhteşem manzarası, harika denizi, uzun kumsalı ve Dana Adası (Tisan Adası) ile tatilini Mersin’de geçirmek isteyen herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisidir.

Tisan Koyu nerede nasıl gidilir?

Tisan Koyu veya Tisan Yarımadası Mersin’in Silifke ilçesindedir. Tisan – Silifke uzaklığı kaç kilometredir? diye merak edenler için koy, ilçe merkezine yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Aşağıda bulunan harita yardımıyla Tisan’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tisan Koyu nasıl keşfedildi? Hikayesi nedir?

Tisan Koyu’nun tarihini yazının aşağısında bulabilirsiniz. Tisan’ın yakın dönemde keşfi ise 1970’lere dayanıyor. Kıbrıs Barış Harekatı sırasında helikopterle bölgede uçan bir albay Tisan’ı keşfeder ve arkadaşlarıyla birlikte Tisan Yapı Kooperatifi’ni kurarak, 1976’da bölgeye site inşa eder. Tisan isminin bu kooperatiften geldiği söylenmektedir.

Tisan Plajı suyu nasıldır? Şezlong şemsiye ve duş ücretli midir?

Mersin’in en temiz sularından birisine sahip olan, dalgasız, cam gibi berrak bir plajdır. Denizi sığ ve çakıl taşlarıyla doludur ancak taşlar sizi rahatsız etmeyecek küçüklüktedir. Su sıcaklığı ise Yapraklıkoy ve benzeri bölgelere göre daha ılıktır.

Tisan sahili için özel bir işletme şekli olmadığı için şezlong ve şemsiyeler sitelere aittir. Plaj tarafında oturmak istiyorsanız Tisan Park isimli cafede oturabilirsiniz. Yöre sakinleri dışarıdan gelen insanları pek kabul etmedikleri için ya apart türünden bir yerde kalarak ya da günlük kiralık daire ile şezlong ve şemsiyeleri kullanabilirsiniz. (Günlük ev fiyatları değişmekte olup, ortalama 400-500 TL civarındadır.)

Tisan Koyu girişi ücretli midir?

Koyun girişinde herhangi bir ücret ödenmemektedir. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi, şezlong, şemsiye ve duş imkanları dışarıdan gelenlere verilmediği için rica ile veya site yönetimiyle anlaşarak çözüm bulabilirsiniz.

Tisan Koyu’nun geçmişi

Tisan’ın geçmişi M.Ö. 7. yüzyılda kurulan Yunan kolonisi Aphrodisias’a dayanmaktadır. Kilikya Afrodisiası (Kilikya bugünkü Mersin bölgesinin eski ismi) olarak bilinen antik kent, Afrodit’e adanan manasına gelen ‘Afrodisias’ yerleşiminin bulunduğu tarihi bir bölgedir.

Günümüzde Aphrodisias Antik Kenti’nden kalan pek fazla bir kalıntı olmamakla birlikte, Tisan’da geçmişte iki liman bulunmaktaydı. Ayrıca M.Ö. 7. yüzyılda yapılan ve M.S. 4. yüzyılda kiliseye çevrilen mabet bulunduğu düşünülmektedir. Bu kiliseden günümüze dört adet muhteşem mozaik taban ulaşmış ve mozaikler Mersin Müzesi’nde sergilenmektedir.

Tisan’da kalınacak yer var mıdır?

Küçük sitelerin bulunduğu Tisan’da konaklama genel olarak günlük ev kiralayarak yapılmaktadır. Tisan’dan biraz uzakta Silifke’ye kadar çok sayıda pansiyon ve otel bulunmaktadır.