Mersin'in önemli inanç turizmi merkezlerinden Saint Paul Kilisesi, (St. Paul Kilisesi) Tarsus ilçesinde bulunan bir Rum Ortodoks kilisesidir. Hristiyanlarca kutsal kabul edilen kilise, hac yeri olarak ziyaret edilmektedir.

Tarsus'un kültür turizmi merkezlerinden Kırkkaşık Bedesteni, tarihte olduğu gibi günümüzde de ticaret merkezi görevini görmektedir.

Yörede Cami-i Nur ismiyle bilinen Tarsus Ulu Cami, ilçenin merkezinde yer alan Türk-İslam sanatının önde gelen eserlerinden biridir. 1579 yılında Ramazanoğulları'nından İbrahim Bey tarafından yaptırılan cami, Mersin'de bulunan önemli kültürel miraslardandır.

Tarsus'ta iki bin yıl öncesine ait olan ve 1993 yılında bir temel kazısıyla açığa çıkan Antik Yol / Antik Cadde, ilçenin tarihi hakkında önemli bir delil taşıyan eserlerdendir.

Mersin'in en önemli kültür turizm merkezlerinden Eshab-ı Kehf Yedi Uyurlar Mağarası, Tarsus ilçesinde bulunmaktadır. Kuran-ı Kerim'de Kehf Suresi'nde sözü edilen mağara Müslüman ve Hristiyanlarca kutsal sayılmaktadır.

Şahmeran Efsanesi, Mersin'in Tarsus ilçesinde oldukça yaygın olan, birçok duvarda ve hediyelik eşyanın üzerinde karşımıza çıkan yılan şeklinde bir mitolojik bir yaratıktır. Tarsus Şahmeran Hamamı yılanların şahı olan Şahmeran'ın öldürüldüğü yer olarak bilinir ve turistik önemi büyüktür.