Tarsus Ulu Cami

Tarsus'ta bulunan kültürel mirasları tanıtmaya Ulu Cami ile devam ediyoruz. İşte Tarsus Ulu Cami hakkında bilinmesi gerekenler...

Yörede Cami-i Nur ismiyle bilinen Tarsus Ulu Cami, ilçenin merkezinde yer alan Türk-İslam sanatının önde gelen eserlerinden biridir. 1579 yılında Ramazanoğulları’nından İbrahim Bey tarafından yaptırılan cami, Mersin’de bulunan önemli kültürel miraslardandır.

Tarsus Ulu Cami ne zaman kim tarafından yaptırılmıştır?

Caminin tarihi biraz karışıktır. Kitabeye göre cami önce 9. yüzyılda Abbasiler tarafından yaptırılmış sonrasında Bizans ve Kilikya Ermeni Krallığı tarafından kiliseye çevrilmiştir. Daha sonrasında 1579 yılında Ramazanoğulları döneminde 3. İbrahim Bey tarafından yaptırılmıştır. Bu sebeple yapılış tarihi için bazı kaynaklarda 9. yüzyıl, bazı kaynaklarda ise 1579 yılı esas alınmaktadır.

Tarsus Ulu Cami yapısı-özellikleri

Selçuklu-Osmanlı üslubunda tek şerefeli minaresi bulunan camii yapımında tümüyle kesme taş kullanılmıştır. 47×13 metre boyutlarında dikdörtgen plana sahip Ulu Cami‘nin iç avlusuna 10 metre yükseliğinde, 7.20 metre genişliğinde olup, doğu, kuzey ve batı bölümlerini kapsayan 14 mermer sütunun taşıdığı revak vardır. Avlunun ortasında onarım kitabesi bulunan bir şadırvan mevcuttur. Avlunun kuzeydoğu ve kuzeybatı köşelerinde iki minare yer alır. Caminin doğu duvarına bitişik türbede Hz. Şit, Hz. Lokman Hekim ve Halife Me’mun’un sandukaları bulunmaktadır.

Tarsus Ulu Cami nerede nasıl gidilir?

Ulu Cami, Tarsus’un Şehitkerim mahallesinde Kırkkaşık Bedesteni yanındadır. Ulaşımı çok rahat olan Ulu Cami’ye aşağıda bulunan haritadan rahatlıkla gidebilirsiniz.

Toplu taşıma aracıyla camiye gitmek isteyenler ise Tarsus Merkez’den dolmuş veya otobüsle ulaşım sağlayabilirler.

Tarsus Ulu Cami yakınlarında gezilecek yerler

Tarsus Ulu Cami ziyaretinizin ardından birçok kültürel-turistik gezilecek yer ile Tarsus gezinize devam edebilirsiniz. İşte Ulu Cami yakınlarında gezilecek bazı önemli yerler:

  • St. Paul Kilisesi,
  • Kleopatra Kapısı,
  • Danyal Peygamber Kabri,
  • Antik Yol,
  • Kırkkaşık Bedesteni,

Bu yerlerin tamamı Ulu Cami’ye yürüme mesafesindedir.