Tarsus Şahmeran Hamamı

Yılanların şahı olarak bilinen Şahmeran'ın öldürüldüğü yer olduğuna inanılan Tarsus Şahmeran Hamamı hakkında tüm bilinmesi gerekenler...

Şahmeran Efsanesi, Mersin’in Tarsus ilçesinde oldukça yaygın olan, birçok duvarda ve hediyelik eşyanın üzerinde karşımıza çıkan yılan şeklinde bir mitolojik bir yaratıktır. Tarsus Şahmeran Hamamı yılanların şahı olan Şahmeran’ın öldürüldüğü yer olarak bilinir ve turistik önemi büyüktür.

Tarsus Şahmeran Hamamı’nı tanıtmadan önce Şahmeran Efsanesi’ni anlatmakta yarar var.

Şahmeran Efsanesi nedir?

Yılanların şahı Şahmeran, diğer yılanlarla birlikte yer altında yaşarken bir gün yoksul bir ailenin oğlu olan ve odunculuk yapan Camsab karşılarına çıkar. Camsab arkadaşlarıyla geldiği ormanda içi bal dolu kuyuya iner, bal bitince arkadaşları tarafından kuyunun içerisinde bırakılır. Kuyunun içerisinden Şahmeran’ın olduğu yere çıkar. Burada yılanlarla birlikte çok iyi şartlarda misafir edilir ancak evine dönmek istediğinde bir şartla isteği kabul edilecektir.

Şahmeran bir insan tarafından öldüreceğini söyleyerek, yerini kimseye söylememe şartıyla Camsab’ın gitmesine izin verir.

Aynı dönemde Tarsus Padişahı, önemli bir hastalığa yakalanmış, hekimler bu hastalığa bir çare bulamamıştır. Vezir, padişahın hastalığının Şahmeran’ın etinin yenilmesiyle geçeceğini söyler ve yılanı bulmaya karar verirler. Büyü işleriyle uğraşan vezir, Şahmeranı gören kişinin sırtının yılan derisi gibi pul pul olduğunu padişaha söyleyince tüm halk hamama götürülmeye çalışılır. Camsab verdiği söz nedeniyle hamama gitmese de tek yıkanmayan kendisi kaldığı için mecburen hamama gitmek zorunda kalır.

Camsab’ın sırtının yılan derisi gibi olduğu görülünce kendisinden zorla Şahmeranın yeri öğrenilir ve Vezir kuyudan Şahmeran’ı büyülü sözler söyleyerek çıkarır.

Şahmeran öldürüleceğini anlayınca Camsab’a ölümünden sonra etini kaynatarak ilk suyu vezire, ikincisini padişaha içirmesini sonrasında da kendisinin içmesini tembihler. İlk suyu içen vezir orada ölür. İkinci suyu içen padişah iyileşir, üçüncü suyu içen Camsab ile akıl ve zekası güçlenerek padişaha baş vezir olur.

Yılanlar, Şahmeran’ın ölümünü öğrenince Tarsus’a saldıracak efsanesi

Tarsus’ta yapılan arkeolojik kazılarda 2 bin yıl önceye ait Tarsus sikkelerinin üzerinde Şahmeran’ın öldürüldüğünü öğrenen yılanların intikam almak için şehre saldırdıkları sahne canlandırıldığı anlaşılmıştır.

Tarsus’ta çok eski zamanlardan bu yana anlatılan efsanenin devamı şu şekildedir: Şahmeranın öldüğünü yılanlar bilmemektedir. Bunu öğrendiklerinde insanlardan intikam alacaklardır.

Şahmeran Hamamının önemi

Şahmeran Hamamı, yılanların şahı Şahmeran’ın öldürüldüğü yer olarak bilinmekte ve bu sebeple tarihi ve turistik önemi bulunmaktadır. Hamamım göbek taşında ve iç kısımdaki duvarlarında görülen, kırmızıya çalan rengin Şahmeran’ın kanından geldiğine inanılmaktadır.

Şahmeran Hamamı nerede nasıl gidilir?

Hamam, Mersin’in Tarsus ilçesi Kızılmurat mahallesindedir. Tarsu Alışveriş Merkezi, Tarihi Tarsus Evleri ve Kırkkaşık Bedesteni arasında ulaşımı kolay ve çok sayıda turistik yerin ortasında bulunmaktadır. Aşağıda bulunan haritadan kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şahmeran Hamamı yakınlarında konaklanacak ve gezilecek yerler

Hamamın yakınlarında gezilecek yerler: Tarsus Kültür Parkı, Antik Kol, Tarihi Tarsus Evleri, Kırkkaşık Bedesteni, St. Paul Kilisesi, Danyal Peygamber Kabri – Makam-ı Şerif Camii

Hamamın yakınlarında konaklama yapmak isteyenler için öneriler: Osmanlı Marco Pasha, Elif Hatun Konağı