Soli Pompeiopolis Antik Kenti

Soli Pompeiopolis Antik Kenti, Mersin'in merkez ilçelerinden Mezitli'de bulunan, tarihi M.Ö. 700'lü yıllara dayanan bölgenin önemli kültür turizmi merkezlerindendir.

Soli Pompeiopolis Antik Kenti, Mersin’in merkez ilçelerinden Mezitli’de bulunan, tarihi M.Ö. 700’lü yıllara dayanan bölgenin önemli kültür turizmi merkezlerindendir.

Güneş anlamına gelen Soloi ismi verilen Soli Pompeiopolis Antik Kenti, antik çağlarda Kıbrıs ve Mısır’la gerçekleştirilen ticaretle zenginleşen, Persler döneminde sikke bastırılan, Akdeniz ticaretinin önemli merkezlerinden bir yerdir.

Soli Pompeiopolis Antik Kenti Tarihi – Geçmişi

M.Ö. 6’ıncı yüzyılda Anadolu’daki Pers egemenliği Soli için de geçerlidir. Ancak M.Ö. 5’inci yüzyılda kentte sikke bastırılması, kentin bir anlamda özerk bir yapıda olduğunu yansıtmaktadır. Soli liman kenti, Helenistik dönemde Seleukos egemenliği altındayken parlak bir dönem yaşamıştır. Yönetimin M.Ö. 1’inci yüzyılda zayıflaması ile Soli için zor günler başlar ve kenti Armenia Kralı (bugünkü Ermenistan) Tigranes yapmalar ve halkı göçe zorlar. Roma komutanı Pompeius, bölgedeki karışıklığa son vermek için M.Ö. 67 yılında reformlar yapar ve nüfusu azalan Soli’ye dağdaki korsanları yerleştirir. Soli veya Soloi olarak bilinen kent bu tarihten itibaren Pompeiopolis (Pompeius’un kenti) olarak değiştirilmiştir.

Roma yönetimi ile yeniden canlanan ve eski parlak günlerine dönen kent, Hristiyanlık döneminde bir piskoposluk merkezi olur. 525 yılında büyük bir deprem yaşanır ve kent büyük zarar görür, 7’inci yüzyılda ise Arap akınları baş gösterir.

Soli Pompeiopolis Antik Kenti – Günümüze Kalanlar ve Kazı Çalışmaları

Antik kentte günümüzde Sütunlu Cadde, Soli Höyük, Antik Liman kalıntıları bulunmaktadır.

Sütunlu Cadde: Günümüzde caddede 33 sütun ayaktadır. Bunların 29’u doğu, 4’ü batı sütun dizine aittir. Korinth düzenindeki sütun başlıklarından bazıları figürlüdür. Bazı sütunların üzerindeki yazıtlardan, caddeye bakan konsollarının Roma imparator ya da üst düzey yöneticilerinin büstlerini taşıdığı anlaşılmaktadır.

Soli Höyük: Höyük 300 metre çapında, 22 metre yüksekliğindedir. Yapılan yüzey araştırmalarında Erken Demir Dönemi’nden Roma Dönemi’ne kadar uzanan keramik parçaları bulunmuştur.

Antik Liman: Liman birbirinden 200 metre aralıklarla düzenlenmiş iki dalgakırandan oluşmaktadır. Günümüze kalıntıları ulaşmıştır. Batıdaki dalgakıranın batısı kum yığıntısı ile dolmuştur ve yapılan araştırmalarda 160 metre uzunluğunda, 23 metre eninde olduğu anlaşılmıştır. Doğudaki dalgakıranın günümüze çok azı kalmıştır ve 40 metre kadarı ölçülebilmiştir.

Kazı Çalışmaları: Soli Antik Kenti’nde günümüzde de devam eden çalışmalarda çok sayıda eser bulunmuştur. Bu eserler arasında tiyatro, kral başı ve günümüzde devam eden Aratos’un anıt mezarı önem arz etmektedir.

Soli Pompeiopolis Antik Kenti nerede nasıl gidilir? Ulaşım

Antik kent Mersin’in Mezitli ilçesine bağlı Viranşehir Mahallesi’ndedir. Mezitli sahili olarak bilinen bölgede bulunan Antik Kente Mezitli otobüsleri (Viranşehir’e giden), diğer otobüsler ile ise Mezitli anayol üzerinde inerek yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Soli Pompeiopolis Antik Kenti giriş ücreti 2020 ziyaret saatleri

Antik kenti haftanın her günü her saat ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti olmayan antik kentin civarında yürüyüş yolu ve sahil yolu bulunmaktadır. Çok sayıda restorana yakındır.

Viranşehir nerededir? Viranşehir ismi nereden gelmektedir?

Mezitli’nin en canlı mahallelerinden olan Viranşehir’e yukarıda bulunan haritadan kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Viranşehir ismi yukarıda Antik Kent’in anlatılan deprem ve yağma yaşaması sonrası terkedilmiş, harap bir kente dönüşmesi ile verilmiştir.