Cambazlı Kilisesi, Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Cambazlı köyünde bulunmaktadır. Cambazlı, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi olmuştur.

Mersin'in en önemli tarihi zenginliklerinden birisi olan Uzuncaburç Antik Kenti, günümüzde Silifke ilçesinde bulunmaktadır. Tarihi önemi ve günümüze gelen önemli kalıntıları Mersin kültür turizminin önemli merkezlerindendir.

Mersin'in en güzel sahilleri arasında yer alan, kamp alanı ve günübirlik denize girilecek yerlerden birisi olan Kapızlı Plajı, Silifke ilçesi Atakent mahallesindedir.

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı yazlık bir belde olan (mahalle) Arkum, Mersin'in az bilinen ancak güzel sahillerinden birisine sahiptir. Arkum sahili, uzun bir kumsal ve dalgasız masmavi bir denizden oluşmaktadır.

Mersin'in Silifke ilçesi Narlıkuyu'nun Akyar bölgesindeki Kızlar Hamamı Koyu, buz gibi suyu, cam gibi berrak denizi ile bölgenin en çok tercih edilen plajlarından birisidir.

Mersin'in Silifke ilçesinde bulunan, turistik işletmelerden izole kalan Barbaros Koyu (Eğribük Koyu) Mersin'in en güzel ve sakin koylarından birisidir.

Mersin'in Silifke ilçesi Yeşilovacık mahallesinde bulunan Yeşilovacık Halk Plajı; geniş kumsalı ile dikkat çeken, Silifke'de denize girilecek yerlerden biridir.

Akdeniz'in ve Mersin'in gizli cenneti olarak bilinen Tisan Koyu, Silifke'nin Yeşilovacı mahallesinde dağların ardında saklı bir yarımadadır. Virajlı yüksek bir tepeyi aşarak ulaşıldığı için pek az insan tarafından bilinen Tisan, Mersin'in en güzel turizm bölgelerindendir.

Mersin'in tatil merkezlerinden Taşucu'da bulunan Akçakıl Camping (Akçakıl Plajı), Mersin'in en güzel kamp alanlarından ve denize girilecek yerlerinden birisidir.

Mersin'in Silifke ilçesinde bulunan Boğsak Koyu, Mersin'in en güzel koylarından birisidir. Mavi ve yeşilin birbirine karıştığı küçük bir plaj, taş (az da olsa) ve kum karışık denizi vardır. Boğsak Koyu plajı mavi bayraklıdır.