Saint Paul Kilisesi – St. Paul Kuyusu

Mersin'in önemli inanç turizmi merkezlerinden Saint Paul Kilisesi, Tarsus ilçesinde bulunan bir Rum Ortodoks kilisesidir.

Mersin’in önemli inanç turizmi merkezlerinden Saint Paul Kilisesi, (St. Paul Kilisesi) Tarsus ilçesinde bulunan bir Rum Ortodoks kilisesidir. Hristiyanlarca kutsal kabul edilen kilise, hac yeri olarak ziyaret edilmektedir.

Saint Paul Kilisesi ne zaman kim tarafından yaptırılmıştır?

Kilisenin kim tarafından ne zaman yaptırıldığı kesin olarak bilinmemektedir. 1862 yılında yeniden inşa edildiği bilinmektedir. Ancak bu inşanın ilk olmadığına inananlar, St. Paul Kilisesi’nin 1102 yılında ilk kez inşa edildiğini, bugünkü halinin ise 19. yüzyılda inşa edildiğini düşünmektedir.

St. Paul Kilisesi özelliği-yapısı

Oldukça sade bir mimari tarzı yansıtırken, iç süslemelerinde belki de yerli bir kaç ressamın boyadığı resimler bulunmaktadır. Kilisenin tavanında Hz. İsa, Yohanna, Matta, Luca ve Marcos’un freskleri ve İlahi Göz tavanın merkezinde bulunmaktadır. Kilisenin doğu bölümünde oval bir çıkıştu oluşturan apsisin üzerinde yarım daire şeklinde üç kubbe bulunmaktadır. Yapının kuzeydoğu köşesinde ise çan kulesi vardır.

St. Paul Kuyusu özelliği-yapısı

Aziz Paul’un evi olarak bilinen hemen yanında yer alan St. Paul Kuyusu Tarsus’un Kızılmurat mahallesindedir. Çağı 1,15 metre olan kuyunun ağzı silindir, içi kare biçimindedir. Kuyunun derinliği 38 metredir.

St. Paul Kilisesi ve St. Paul Kuyusu 25 Şubat 2010 yılında Dünya Mirası listesine aday olmuştur.

St. Paul Kilisesi nerede nasıl gidilir?

Kilise, Mersin’in Tarsus ilçesi Şehitkerim mahallesindedir. Tarsus’un merkezinde yer alan kiliseye ulaşım oldukça rahattır. Aşağıda bulunan haritadan kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Saint Paul Kilisesi yakınlarında gezilecek yerler

Kilisenin yakınlarında çok sayıda kültürel turizm açısından gezilecek yer mevcuttur. Bu yerlerden bazıları şu şekildedir;

  • Ulu Cami,
  • Kırkkaşık Bedesteni,
  • Kleopatra Kapısı,
  • Antik Yol,
  • Danyal Peygamber Kabri

Listede yer alan yerlerin tamamı kiliseye yürüme mesafesindedir.