Nagidos Antik Kenti

Mersin'in Bozyazı ilçesinde bulunan Nagidos Antik Kenti, Orta Dağlık Kilikya'da konumlanan, bölgenin en eski kentlerinden birisidir...

Mersin’in Bozyazı ilçesinde bulunan Nagidos Antik Kenti, Orta Dağlık Kilikya’da konumlanan, bölgenin en eski kentlerinden birisidir. Nagidos Örenyeri Mersin’in Anamur ilçesinin 10 km doğusunda, Mersin Merkezin yaklaşık 200 km batısında bulunmaktadır.

Bozyazı’da Paşabeleni olarak bilinen bir tepenin üzerinde yayılan Nagios, denizden yararlanabilen, orta ölçekli bir tarım devletiydi. ‘Küçük Ada’ anlamına gelen Nagidos’un tarihi M.Ö. 2 bin yılına kadar uzanmaktadır.

1998-2002 yılları arasında yapılan arkeolojik kazılar, kentin antik dönem limanını ve bölgenin tarihi dokusunu ve zenginliklerini gün yüzüne çıkarmıştır.

Nagidos Antik Kenti tarihi/önemi

Nagidos Antik Kenti’nde yerleşim M.Ö. 2 binli yıllara dayanmaktadır. Şehir devleti ise M.Ö. 7. yüzyılda tarihte kurulan 12 İyon kolonisinden biri olarak, büyük bir deniz gücüne sahip Samos’un kolonisi olarak kurulmuştur.

M.Ö. 2 binlerde Luvi halkından oluşan Tarhundaşşa Krallığı sınırları içerisinde olan kentin merkezi bugün Paşabeleni olarak isimlendirilen 68 metre yükseklikte, denizden, nehir içerisindeki limana girecek gemilerin görülebileceği tepenin üzerine kurulmuştur.

M.Ö. 5. ve 4. yüzyılda ekonomik anlamda çok güçlü olan kent, yerleşimin terk edilişine kadar her dönem ticaretin içinde olmuştur.

Nagidussa Adası

Nagidos ören yerinin yaklaşık 200 metre karşısında bulunan Nagidussa Adası’nda Bizans ve daha önceki dönemlerden eserler bulunmuştur.

Nagidos Antik Kenti nerede nasıl gidilir? Ulaşım

Antik kent, Mersin Merkezin yaklaşık 200 km batısında, Anamur ilçe merkezinin yaklaşık 10 km doğusunda, Bozyazı ilçesindedir. Ören yerine Mersin-Antalya karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Nagidos Antik Kenti giriş ücreti 2020 ziyaret saatleri

Nagidos Ören yerinin haftanın her günü, dilediğiniz saatte ziyaret edebilirsiniz. Nagidos Antik Kenti giriş ücreti yoktur.