Mut’ta 1300 yıllık Anıt Zeytin Ağacı

Mersin'in Mut ilçesinde bulunan 1300 yaşındaki Anıt Zeytin Ağacı, Kültür Bakanlığı Adana Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından tescil edilmiştir. Zeytinin ana vatanının Mut olduğunu kanıtladığı düşünülen Anıt Zeytin Ağacı Mut'un kültür turizmi açısından önemli tarihi miraslarındandır.

Mersin’in Mut ilçesinde bulunan 1300 yaşındaki Anıt Zeytin Ağacı, Kültür Bakanlığı Adana Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından tescil edilmiştir. Zeytinin ana vatanının Mut olduğunu kanıtladığı düşünülen Anıt Zeytin Ağacı Mut‘un kültür turizmi açısından önemli tarihi miraslarındandır.

Mut’ta zeytin yetiştiriciliği

Bölgede birçok tarım ürününün yetişmesine olanak sağlayan iklim ve toprak özelliği, zeytin için en uygun ortamı sunmaktadır. İklim özellikleri sayesinde zeytin sineği başta olmak üzere zeytine zararı olacak tüm etkenler mikro klima sayesinde doğal olarak ortadan kalkıyor. Bu sayede zeytin yetiştiriciliğinde zirai ilaç kullanımına gerek duyulmamaktadır.

Mut’ta yüzde 100 doğal zeytin ve zeytinyağı üretimi yapılabilmektedir. Her geçen sene artan zeytin alanları, modern yetiştirme tekniklerinin uygulamaya koyulmasıyla, ileriki yıllarda Mut ilçesi Türkiye’nin en çok ve en kaliteli zeytin yetiştiriciliği yapılan yerlerden biri haline gelecektir.

Mut Anıt Zeytin Ağacı nerede nasıl gidilir? Ulaşım:

1300 yaşında Anıt Zeytin Ağacı, Mersin’in Mut ilçesinde Haydarköy mahallesinde bulunmaktadır. Haydarköy’e Mersin-Karaman yolu üzerinde Hocalı-Haydarköy mevkiinden gidebilirsiniz. Aşağıda bulunan haritadan kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Anıt Zeytin Ağacı civarında gezilecek yerler

1300 yıllık ağacın ardından kültür gezinize devam etmek istiyorsanız; Mut’ta Gezilecek Yerler sayfamızı incelemeyi unutmayın.