Laal Paşa Camii (Lal Ağa Cami), Karamanoğulları İbrahim Bey'in emri ile Laal Paşa tarafından yaptırılan ve günümüzde Mersin'in Mut ilçesinde bulunan önemli bir tarihi ve kültürel mirastır.

Mersin'in Mut ilçesinde bulunan 1300 yaşındaki Anıt Zeytin Ağacı, Kültür Bakanlığı Adana Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından tescil edilmiştir. Zeytinin ana vatanının Mut olduğunu kanıtladığı düşünülen Anıt Zeytin Ağacı Mut'un kültür turizmi açısından önemli tarihi miraslarındandır.

2000 yılında 1. derece Sit alanı olarak tescil edilen Sason Kanyonu (Sasun Kanyonu) Mersin'in Mut ilçesine bağlı Çömelek köyü sınırları içerisindedir. Sason Deresi'nin geçtiği kanyon, yaklaşık 12 km uzunluğundadır.

Mersin Yerköprü Şelalesi, sadece Mersin'in ülkemizin en güzel doğal güzelliklerinden olup Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye'de koruma altına alınan 94 tabiat anıtı ağacı ve 8 ayrı tabiat parçasından birisidir.

Mersin ili Mut ilçesinde büyük bir kilise öreni olan Alahan Manastırı, Mersin'in önemli inanç turizmi merkezlerindendir. Alahan Manastır Külliyesi tarihi, önemi ve ulaşımı hakkında tüm bilgiler bu yazıda...

Mersin'in Mut ilçesinde 8,5 Ha alanda yer alan Karaekşi Tabiat Parkı veya Karaekşi Milli Parkı (yörede bilinen adıyla Karaekşi mesire alanı) Kızılçam ağaçları arasında piknik yapma ve doğa yürüyüşü açısından tercih edilmektedir.