Mut Sason Kanyonu

2000 yılında 1. derece Sit alanı olarak tescil edilen Sason Kanyonu (Sasun Kanyonu) Mersin'in Mut ilçesine bağlı Çömelek köyü sınırları içerisindedir. Sason Deresi'nin geçtiği kanyon, yaklaşık 12 km uzunluğundadır.

2000 yılında 1. derece Sit alanı olarak tescil edilen Sason Kanyonu (Sasun Kanyonu) Mersin’in Mut ilçesine bağlı Çömelek köyü sınırları içerisindedir. Sason Deresi’nin geçtiği kanyon, yaklaşık 12 km uzunluğundadır.

Sason Kanyonu Hakkında

Sit alanı olan kanyon, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunmaktadır. Mersin’in Mut ilçesine bağlı Çömelek Köyü’nde bulunan Kanyon, muhteşem doğası ile doğa yürüyüşü tutkunları için uygundur. 2 bin 400 yıllık bir tarihi saklayan kanyonda 200-300m duvar gibi kayaların içinde insanlar tarafından oyulmuş mağaralar bulunmaktadır. Kanyonun tarihini aşağıda okuyabilirsiniz.

Keben Köprüsü’nden yaklaşık 1,5 km uzaklıkta ana kayaya işlenmiş basamak halinde merdiven kalıntıları vardır. Merdivenin yamacında duvar örgü kalıntıları vardır. Göksu Nehri’ne ulaşan Sason Deresi’nin geçtiği derin kanyonun tabanında tarım yapmaya elverişli düzlükler bulunmaktadır.

Sason Kanyonu’nun tarihi / geçmişi

2 bin 400 yıllık tarihi olan kanyonda Antikçağda Isaurialılar’ın kayalara oyduğu mezarlar ile diğer mağaralar arasında yapılan geçitler bulunmaktadır. Kanyonun etrafında bulunan insan eliyle yapılan mağaraların yanı sıra kanyonun tabanında tarırma elverişli arazi vardır. Burada antikçağda tarım yapan insanlar, mağaralarda kalmaktaydı. Çevre köylerde yaşayan insanlar antik çağda kanyon duvarlarına oyulan mağaralara ve kaya mezarlarına ulaşım için yukarıda bahsettiğimiz merdiveni kullanıyordu.

Sason Kanyonu’nun bugünü

Kardof.com

Antik çağlarda yaşam alanı olan kanyon bugün hayvan barınaklarına haline dönüşürken, mağaralar ise köylüler tarafından ağıl olarak kullanılmaktadır. Sason kanyonu’nda kayalara oyulmuş antik merdivenler zaman içinde aşınmadan dolayı erimiştir, bu sebeple kanyonun belirli bir noktasına kadar inilebilmektedir. Bazı yerlerde ise köylülerin yaptığı derme çatma ahşap merdivenler vardır.

Sason Kanyonu nerede nasıl gidilir?

Kanyon Mersin’in Mut ilçesine bağlı Çömelek köyündedir. Çömelek Mersin Merkez’e 165 km, Mut merkeze ise 45 km uzaklıktadır.Aşağıda bulunan harita yardımı ile Çömelek köyüne kolayca gidebilirsiniz.

Mut’ta gezilecek yerler yazımız ile daha çok yeri gezerek Mut ziyaretinizi bitirebilirsiniz.

Not: Yazıda kullanılan iki görsel de kardof.com’dan alınmıştır.