Yumuktepe Höyüğü

Yumuktepe, Neolitik Çağ'dan günümüze kadar kesintisiz yerleşim görmüş olup günümüzde Mersin'in Toroslar ilçesine bağlı Demirtaş mahallesinde yer almaktadır.

Yumuktepe, Neolitik Çağ’dan günümüze kadar kesintisiz yerleşim görmüş olup günümüzde Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Demirtaş mahallesinde yer almaktadır.

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Yumuktepe’de sistemli arkeolojik kazılar İngiliz John Garstang başkanlığında 1936-1937 yıllarında yapılmış, İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması nedeniyle bir süre ara verildikten sonra 1946 yılında yeniden başlamış ve 1947’de tamamlanmıştır.

Dünden bugüne Yumuktepe kazıları

1936-37 ve 1946-47 yıllarında yapılan kazıların ardından 1993 yılında Kültür Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Sevin başkanlığında yeniden kazı çalışmaları başlamıştır. Çalışmalar 2001 yılından beri Lecce Üniversitesi’nden Dr. Isabella Caneva tarafından devam ettirilmektedir.

Kazı Çalışmaları sonucunda Garstang’ın (1937 kazıları) tespit ettiği 33 tabakanın gerçekte iki katı olabileceği sonucuna varılmıştır. Daha çok Prehistorik Çağ yerleşmeleri ile tanınan Yumuktepe’nin her ne kadar İslami tabakaları park yapımı sırasında tahrip olsada, 10-13. yüzyıllarda en az üç yapı katı halinde, surlarla güçlendirilmiş önemli bir merkez olduğu ortaya çıkmıştır.

Arkeobotanik analizler Akdeniz’de zeytinin ve incirin ana vatanının Yumuktepe olduğu, üzümün ise bölgeye daha geç geldiği gibi ilginç bulguları ortaya çıkarmıştır.

Yumuktepe tarihi

Neolitik Çağ’a dayanan tarihi hakkında yapılan kazı çalışmalarında M.Ö. 7000’den itibaren ticaret yolları saptanırken, M.Ö. 5000’den itibaren ise höyük tepesinde surlarla kuşatılmış stadel, eteklerde ise evlerin teraslar üzerine yerleştirilmiş olduğu görülmüştür. Yumuktepe’nin Kalkolitik Dönem’den sonra çevresi surlarla kuşatılmıştır.

Hititler zamanında güçlü duvarların yapıldığı anlaşılırken, bu duvarlar M.Ö. 1200 yıllarına kadar kenti korumuştur. Kent bu dönemde çok büyük bir yangın sonucu son bulmuştur. Yumuktepe’de son derece zengin kazı buluntuları günümüzde Mersin Müzesi’nde sergilenmektedir.

Yumuktepe nerededir nasıl gidilir? Ulaşım:

Yumuktepe, Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Demirtaş Mahallesi Soğuksu Caddesi üzerindedir. Aşağıda bulunan haritadan bölgeye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Kulturportali.gov.tr