Mersin Atatürk Evi Müzesi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, eşi Latife Hanımla birlikte 20 Ocak - 2 Şubat 1925 tarihleri arasında Mersin'i ziyareti sırasında bugün müze haline getirilen evde 11 gün boyunca Mersinlilerin konuğu olmuştur.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, eşi Latife Hanımla birlikte 20 Ocak – 2 Şubat 1925 tarihleri arasında Mersin’i ziyareti sırasında bugün müze haline getirilen evde 11 gün boyunca Mersinlilerin konuğu olmuştur. Atatürk Caddesi üzerinde, kentin odak noktasında yer alan yapı 1897 yılında dönemin Almanya konsolosu Bay Chrytman’ın Mersinli tüccar Mavromati’nin kızıyla evliliği sebebiyle yaptırılmıştır ve Kristman Konağı olarak bilinmektedir.

Mersin Atatürk Evi’nin tarihi

1897 yılında dönemin Almanya Konsolosu Bay Christman ile tüccar Mavromati’nin kızıyla evliliği sebebiyle yapılan konakta 20 Ocak – 2 Şubat 1925’te Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım kalmıştır. Sonraki yıllarda bir süre Tahinci ailesinin mülkiyetinde kalane v, 1972’de Nebil Hayfavi tarafından alınmış ve 1976 yılına kadar Toros Koleji olarak hizmet vermiştir.

Aynı yıl belediye encümeninin aldığı bir kararla Atatürk Evi olmuş, 1980’de kamulaştırılarak 1982 yılında Kültür Bakanlığı’nın mülkiyetine geçmiştir. 12 Ekim 1992 tarihinde Atatürk Evi ve Müzesi olarak resmi açılışı yapılmıştır.

Mersin Atatürk Evi Müzesi

Mersin Atatürk Evi Müzesi dıştan düzgün kesme taş ile yapılan iki katlı bir yapıdır. Bahçesinde var olduğu düşünülen hamama ait izler günümüze kalmamıştır. Müzenin alt katı fotoğraflarla ve belgelerle Atatürk Müzesi olarak hazırlanmıştır. Bu katta Atatürk’ün Mersin’i ziyaretinde çekilen fotoğrafları ve Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde getirilen yirmi iki adet kişisel eşyası sergilenmektedir. Sergilenen kişisel eşyalar arasında; bornoz, gömlek, çatal, buçak ve kaşık bulunmaktadır. Sergilenen bazı eşyalar Tarsuslu Mehmet ve Belkız Akçora ailesi ile Taki Aleksioğlu’nun bağışıdır. Kahve içtiği fincan ise Erdal Akalın tarafından armağan edilmiştir.

Üst katta etnografik değerler sergilenirken, ortada bulunan büyük bir salon ve bu salona açılan yedi oda bulunmaktadır. Bu odalardan iki tanesi yatak odası, bir tanesi çalışma odası ve dört tanesi de oturma odası olarak değerlendirilmiştir. Girişte çeşitli fotoğrafların sergilendiği Kuva-yi Milliye köşesi bulunmaktadır.

Mersin Atatürk Evi ve Müzesi giriş ücreti 2020 ve ziyaret saatleri

Mersin Atatürk Evi Müzesi ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan-1 Ekim) 10:00-17.00, kış dönemi (1 Ekim-1 Nisan) 08:30-17:00’dır. Pazartesi günleri müzeye giriş yapılmamaktadır. Atatürk Evi ve Müzesi giriş ücreti yoktur, ziyaret ücretsizdir.

Mersin Atatürk Evi Müzesi nerede nasıl gidilir? Ulaşım

Mersin Atatürk Evi, Mersin’in Merkez ilçesi olan Akdeniz’de sahile yakın, Atatürk Parkı ile Tevfik Sırrı Gür Anadolu Lisesi arasında kalan kısımdadır. İsmet İnönü Bulvarı üstünde olan müzeye şehir içi otobüsleri ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınız ile müzeye gitmek istiyorsanız, aşağıda yer alan haritadan yardım alabilirsiniz.

Kaynaklar: Kültür Portalı (kulturportali.gov.tr) / Akdeniz Belediyesi (akdeniz-bld.gov.tr)