Mersin Arkeoloji Müzesi

Mersin'de arkeolojik kazılarda çıkarılan eserlerin sergilendiği, Mersin tarihinin gelecek kuşaklara ulaştırıldığı Mersin Arkeoloji Müzesi, yeni binasında Yenişehir ilçesindedir. Müze sayesinde bölgenin arkeolojik kalıntılarına eski zamanlarda bu topraklarda yaşayan halkların hayatlarına dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

Mersin’de arkeolojik kazılarda çıkarılan eserlerin sergilendiği, Mersin tarihinin gelecek kuşaklara ulaştırıldığı Mersin Arkeoloji Müzesi, yeni binasında Yenişehir ilçesindedir. Müze sayesinde bölgenin arkeolojik kalıntılarına eski zamanlarda bu topraklarda yaşayan halkların hayatlarına dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

Mersin Arkeoloji Müzesi nerede nasıl gidilir? Ulaşım:

1978 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan ve 2017 yılında yenilenen binasıyla yeniden açılan Mersin Arkeoloji Müzesi, Yenişehir ilçesi Gazi mahallesindedir. Yenişehir, Mersin’in Merkez ilçelerinden olup, ulaşımı çok kolaydır. Şehir içi ulaşımda neredeyse tüm otobüs ve dolmuşlarla ilçeye gitmeniz mümkün olup, aşağıdaki haritayı kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Müze, Muğdat Camii’nin güneyinde sahile yakındır.

Mersin Arkeoloji Müzesi Özellikleri ve Tarihçesi

1978 yılında eski Halkevi binasının küçük bir kısmında kurulan müze, daa sonra 1991 ve 2001 yılında yenilenerek yeniden açılmış olup 2017 yılında yeni yerinde Mersin Yeni Arkeoloji Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Yeni müze binası, zemin kat ile birlikte iki katlı olup, ana giriş kapısından içeri girildiğinde Danışma, Güvenlik ve Hediyelik eşya satış ofisi ile çocuk oyun ve etkinlik alanı karşınıza çıkacaktır. Alt kat, ana giriş kısmının ortasında, cemakan altında arkeolojik kalıntıların bir canlandırması mevcuttur.

Kazı alanından sonra sağdan giriş yapılarak zaman koridorundan geçilip, ilk çağdan günümüze kadar olan süreç görseller ve tarihi eserlerle teşhir edilmiştir. Zaman tünelinin sonunda Kilikya bölgesinin tarihi ve coğrafi konumunu anlatan, tanıtım bilgi levhaları ve fosillerin bulunduğu, vitrin ve Neolitik dönemde bir gün doğumunun canlandırması bulunmaktadır.

Arkeoloji Müzesi’nin üst katında; M.Ö. 7000 yıllarından Yumuktepe höyüğü eserler, Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nden çıkarılan eserler ile Ayaş Elausse Sebaste Antik Kenti’nden çıkarılan eserler sergilenmektedir.

Yeni Mersin Arkeolojik Müzesi’nde  6095 adet Arkeolojik eser, 24469 adet sikke, 889 adet Etnografik eser ve 428 mühür ile toplamda 31883 adet eser bulunmaktadır.

Yeni Mersin Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Yeni Mersin Arkeoloji Müzesi, yaz dönemi 09:00 – 19:00 ve kış dönemi 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaretlere açıktır. Müze giriş ücreti 10 TL olup, Müzekart geçerlidir.

Mersin Arkeoloji Müzesi civarında gezilecek yerler

Müze ziyaretinizin ardından Mersin’in önemli tarihi yerleri ile kültür turizm ziyaretinize devam etmek istiyorsanız; Yenişehir’de Gezilecek Yerler sayfamızı inceleyebilirsiniz.