Laal Paşa Camii

Laal Paşa Camii (Lal Ağa Cami), Karamanoğulları İbrahim Bey'in emri ile Laal Paşa tarafından yaptırılan ve günümüzde Mersin'in Mut ilçesinde bulunan önemli bir tarihi ve kültürel mirastır.

Laal Paşa Camii (Lal Ağa Cami), Karamanoğulları İbrahim Bey’in emri ile Laal Paşa tarafından yaptırılan ve günümüzde Mersin’in Mut ilçesinde bulunan önemli bir tarihi ve kültürel mirastır.

Laal Paşa / Ağa kimdir?

Laal Paşa, Karamanoğlu Alaeddin Bey’in kölelerinden birisidir. Alaeddin Bey, kölesini çok sever ve onu okutup yetiştirir. Laal Ağa’da gördüğü kabiliyeti takdir eden Alaeddin Bey onu azat edip, kölelikten çıkararak hür bir insan haline getirir. Özel ve resmi devlet işlerinde gösterdiği başarılar dolayısıyla Niğde Kalesi dizdarı yapılmıştır. Mut’ta bulunduğu yıllarda kasabaya cami, mederese ve hamam yaptırmıştır. Her kölede olduğu gibi Laal Paşa’nın da doğum tarihi ile Karamanoğulları’na nasıl geldiği belli olmadığı gibi mezarı ve ölüm tarihi de belli değildir.

Laal Paşa Camii

Kaza merkezinde Kale mahallesinde tek kubbeli ve son cemaat mahalli bir camidir. Zaman içerisinde yapılan onarımlarla bugün ayakta ve hizmete açıktır. Dikdörtgen plan üzerine inşa edilen mabet dıştan 18×21, içten 11.45×18.80 ölçüsündedir. Caminin kuzey cephesinde beş kubbeli son cemaat mahalli bulunmaktadır.

Kitabesine göre cami iki defa onarım görmüştür ve bahçesinde iki adet kümbet bulunmaktadır. Kümbetlerinden birinde üç, diğerinde ise dört mezar vardır. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’ne göre Laal paşa bu kümbetlerden biridinde yatmaktadır. Küçük Türbe, Caminin yaklaşık bir metre doğusundadır. Caminin sekiz metre güneyinde, kare planlı kaide üzerinde yükselen sekizgen gövdeli Hocenti Türbesi bulunmaktadır.

Laal Paşa Camii Mut nerede nasıl gidilir? Ulaşım:

Cami, günümüzde Mersin’in Mut ilçesine bağlı Kale mahallesindedir. Mersin’in Mut ilçesine ulaşım sağladıktan sonra camiye gitmek kolaydır. Aşağıda yer alan harita yardımıyla kolayca ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Laal Paşa Camii yakınlarında gezilecek yerler

Mersin’in Mut ilçesinde kültür turizmi gezinizi sürdürmek istiyorsanız; Mut’ta Gezilecek Yerler sayfamızı inceleyerek yeni yerler keşfedebilirsiniz.