Köşekbükü Astım Mağarası

Halk arasında Astım Mağarası olarak bilinen Köşekbükü Mağarası, Mersin'de kültür turizminin önemli merkezlerinden birisidir...

Halk arasında Astım Mağarası olarak bilinen Köşekbükü Mağarası, Mersin’de kültür turizminin önemli merkezlerinden birisidir. 2018 yılında yapılan restorasyon ve bölgenin çevre düzenlemesi çalışmaları sonrası turistler tarafından ziyareti önemli ölçüde artan mağara, Anamur’da gezilecek yerlerden birisidir.

Anamur Köşekbükü Mağarası nerede nasıl gidilir?

Astım Mağarası, Mersin’in Anamur ilçesinin 9 km. kuzeybatısında Ovabaşı mahallesinde bulunmaktadır. Aşağıda bulunan harita yardımıyla mağaraya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Köşekbükü Astım Mağarası özellikleri

500 m2’lik alana sahip mağaranın 2000 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülmektedir. Mağaranın astım hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Nem oranı % 80, hacim basıncı 762 mm. ve sıcaklığının 18 derece olduğu Köşekbükü Astım Mağarası Mağarası 3 bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümün ismi Huzur, iki bölümün adı Şifa, üçüncü bölümün adı ise Dilek’tir.

Köşekbükü Mağarası – Astım hikayesi / rivayeti

Köşekbükü Mağarası, Roma Kralı Antiochus’un kızı Anna’nın astım astalığını iyileştirdiği rivayeti ile Astım Mağarası olarak anılmaya başlanmıştır. Düzenli olarak her defasında 4’er saatlik zaman dilimleri içinde mağarada kalmak şartıyla astımlı hastaların şifa bulduğu iddia edilmektedir.

Köşekbükü Astım Mağarası yakınlarında gezilecek yerler

Astım Mağarası ziyaretinizin ardından buraya yakın olan Titiopolis Antik Kenti‘ni ziyaret edebilirsiniz. Antik kent hakkında tanıtım yazısınıda Mersindegezilecekyerler.com’da okuyabilirsiniz.

Köşekbükü Astım Mağarası giriş ücreti 2020

Mağaranın giriş ücreti bileti 5 TL’dir. Mağaranın geniş otopark alanı (ücretsiz) vardır, yakınında da kafe bulunmaktadır.