Kızlar Hamamı Koyu

Mersin'in Silifke ilçesi Narlıkuyu'nun Akyar bölgesindeki Kızlar Hamamı Koyu, buz gibi suyu, cam gibi berrak denizi ile bölgenin en çok tercih edilen plajlarından birisidir.

Mersin’in Silifke ilçesi Narlıkuyu’nun Akyar bölgesindeki Kızlar Hamamı Koyu, buz gibi suyu, cam gibi berrak denizi ile bölgenin en çok tercih edilen plajlarından birisidir.

Kızlar Hamamı Koyu nerede nasıl gidilir?

Koy, Silifke ilçesi Narlıkuyu mahallesine bağlı Akyar bölgesindedir. Narlıkuyu Mersin’in 65 km güney batısında, Mersin-Antalya karayolu üzerinde Erdemli ilçe merkezine 27 km, Silifke ilçe merkezine 22 km uzaklıktadır. Özel aracıyla gitmek isteyenler aşağıda bulunan harita yardımıyla koya kolayca ulaşabilir.

Toplu taşıma ile Mersin Merkez’den Narlıkuyu’ya gitmek isteyenler Silifke Koop ile ulaşım sağlayabilirler.

Kızlar Hamamı Koyu’nun suyu nasıldır?

Koy, yer altından gelen içme suyu ile denizin buluştuğu noktada olduğu için suyu çok soğuktur. Tertemiz bir denizi olan koyda, suyun altı rahatlıklıkla görülebilir. Suyunun soğukluğu nedeniyle küçük çocuğu veya yaşlı bir yakını ile gidenler dikkat etmelidir.

Narlıkuyu’nun tarihi – Kızlar Hamamı Koyu ismi nereden gelmektedir?

Narlıkuyu’nun tarihi: Roma İmparatorluğu döneminde Porto Calamie olarak bilinen bölgede 4. yy’dan kalma küçük bir bina öreni vardır. Bu bina İstanbul adalarında vali olduğu anlaşılan Korykos’lu (Kızkalesi) Poimenios tarafından yaptırılmış bir hamam ve vaftizhanedir. Hamamın suyu Mersin’in önemli kültürel mirası Cennet obruğundan gelen yer altı suyudur.

Kızlar Hamamı Koyu’nun ismi nereden gelmektedir: Efsaneye göre Zeus’un kızları bu koyda banyo yaparlarmış. Bu sebeple koyun ismi Kızlar Hamamı olarak kalmıştır.

Kızlar Hamamı Koyu giriş ücretli mi? Şezlong, şemsiye, duş ücreti 2020

Koyda ücretli tuvalet, duş, piknik alanı ve kafeterya tarzlarında küçük işletmeler bulunmaktadır. Burada fiyatlar gittiğiniz döneme ve işletmeye göre farklılık göstermektedir. İşletmelerde oturarak hem denize girip hem de yiyecek-içecek ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.