Kızkalesi

Sadece Mersin'in değil, ülkemizin en önemli tarihi mirası olan, Deniz Kalesi olarak da bilinen Kızkalesi, ismini verdiği mahalle sahilinde bulunan küçük bir adacığın üzerine kurulu bir yapıdır. Kıyıdan 600 metre uzaklığında olan bu yapı 1199 yılından günümüze gelmeyi başarmıştır

Sadece Mersin’in değil, ülkemizin en önemli tarihi mirası olan, Deniz Kalesi olarak da bilinen Kızkalesi, ismini verdiği mahalle sahilinde bulunan küçük bir adacığın üzerine kurulu bir yapıdır. Kıyıdan 600 metre uzaklığında olan bu yapı 1199 yılından günümüze gelmeyi başarmıştır. Bu yazıda Kızkalesi tarihi, efsanesi, ulaşımı ve günümüzde yaz aylarında en çok gidilen yerlerden olan Kızkalesi plajı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

İşte Mersin’in hem kültür turizmi hem de yaz turizmi açısından en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Kızkalesi hakkında önemli bilgiler…

Kızkalesi Tarihi

Kalede bulunan yazıttan, 1199 yılında I. Leon tarafından Kızkalesi’nin yaptırıldığı öğrenilmiştir. Kale, 1361 yılında Kıbrıs Krallığı tarafından zapt edilmiştir. Strabon, Roma Dönemi’nde korsanların kaleyi barınma amacıyla kullandığından bahsetmiştir. Kale Bizans ve Ermeniler tarafından karada bulunan (Kızkalesi’nin sahilinde kara kalesi de bulunmaktadır.) kale kadar önemsenmiştir. Yapıldığı günden itibaren zaman zaman korsanlar tarafından da kullanılan kale, Kıbrıs, Bizans ve Ermeniler tarafından kullanılmıştır.

Kızkalesi Yapısı

Kalenin girişi kuzey tarafındadır. Bu bölümde devşirme malzeme kullanılmıştır. Zaman zaman moloz taşlarının kullanıldığı yerlerin Lusignanlar Dönemi’ne ait olduğu düşünülmektedir. 192 metre uzunluğundaki mazgal delikleri açılan kale suru üzerine yuvarlak, üçgen ve dörtgen biçiminde 8 burç oturtulmuştur. Batıdaki sur boyunca uzanmış bir galeri ile buradan denize açılan bir kapısı vardır. Mersin Arkeoloji Müzesi’nin kazısı sırasında kalenin orta alanında bir yapı kompleksi ortaya çıkarılmıştır. Bulunan yapı içerisinde bir şapel bulunmuş ve yapı topluluğu ile müşterek plan veren bu şapelin, kale avlusunda bulunan diğer şapelden daha eski olduğu tespit edilmiştir.

Kızkalesi Efsanesi

Efsane, diğer deniz yapıları ile aynıdır. Yıllar önce yaşayan bir kral, çok sevdiği kızının geleceğini öğrenmek için bir falcıya danışır. Kızının yılan tarafından sokularak öleceğini öğrenen Kral, denizin ortasında bir kale yaptırmaya karar verir. Bu sayede kızını yılan tehlikesine karşı koruyacaktır. Kaleye sahilden erzak götürülürken bir gün üzüm sepetinin içerisinde bir yılan girer ve sepette kaleye gider. Kaleye ulaşan yılan Prensesi sokarak öldürür. Kale Kral tarafından kızı için yaptırıldığı için yöre halkı tarafından Kızkalesi adını alır.

Kızkalesi’ne nasıl gidilir?

Kızkalesi sahili Mersin-Antalya karayolu üzerinde, hemen yolun sahil kısmındadır. Mersin Merkez’den Silifke Koop ve Mes Koop (Kızkalesi tabelası olanlar) ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Kişisel aracınızla gidecekseniz, yukarıda bulunan harita yardımıyla kolayca gidebilirsiniz.

Adres: Kızkalesi, 33790 Erdemli/Mersin

Kızkalesi sahilinden kaleye ise plajdan deniz bisikleti kiralayarak veya yüzerek ulaşabilirsiniz.

Kızkalesi Giriş ücreti ve Ziyaret Saatleri 2020

Kaleyi haftanın her günü 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret etmeniz mümkündür. 2020 yılı işin giriş ücreti ise 10 TL olarak belirlenmiştir.

Kızkalesi Halk Plajı

Yaz döneminde Mersin’in ve Akdeniz’in en kalabalık, en çok tercih edilen halk plajları arasındadır. Şezlong, büfe, duş, giyinme kabini gibi birçok hizmet mevcuttur.

Ulaşım rahatlığı, temiz denizi, giriş ücretinin düşüklüğü gibi nedenler nedeniyle Kızkalesi Halk Plajı Mersin’in en çok tercih edilen plajları arasındadır.