Kızkalesi Plajı

Mersin'in en önemli turizm merkezlerinden olan Kızkalesi, Mersin'in en iyi plajlarından birisidir...

Mersin’in en iyi plajları arasında olan Kızkalesi plajı, güzel kumsalı, masmavi denizi, kaliteli hizmet anlayışı ile en çok tercih edilen yerlerden. Plaj yaz döneminde her gün binlerce insanı misafir ederken, Kızkalesi’ne ulaşım imkanı da sağlamaktadır.

Kızkalesi Plajı nerede nasıl gidilir?

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi beldesinde olan plaj, Mersin il merkezine 60 km, Erdemli ilçe merkezine 23 km ve Silifke ilçe merkezine 28 km uzaklıkta, Mersin-Silifke karayolu kenarındadır. Özel aracıyla gitmek isteyenler aşağıda bulunan haritayı kullanabilir.

Toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlamak isteyenler ise Mersin Merkez’den Silifke Koop’a binerek plaja gidebilir.

Kızkalesi Plajı’nın suyu nasıldır?

Plaj güzel kumsalı ile dikkat çekerken, ılık ve sığ suyu ile ailecek yüzme planı yapanlar için ideal tercihlerden birisidir.

Kızkalesi Plajı işletme hizmetleri nelerdir?

  • Sahil şeridi üzerinde konumlandırılmış büfelerde özenle hazırlanan sıcak-soğuk içecekler ve aperatif yiyecekler.
  • Duş, wc ve duşa kabin hizmeti
  • Cankurtaran ve güvenlik hizmeti
  • Şezlong hizmeti

Kızkalesi Plajı’na yakın kalınacak yerler var mı?

Kışın oldukça sakin olan Kızkalesi beldesi, yaz aylarında Mersin’in en kalabalık yerlerinden biri haline gelir. Bu sebeple plaja yakın çok sayıda pansiyon / apart otel ve biraz uzaklıkta oteller bulunmaktadır. Bu sene doluluk oranı yüzde 100’e ulaştığı için konaklayacağınız yeri önceden seçip, rezervasyon yaparak Kızkalesi’ne gelmeniz önerilmektedir.

Kızkalesi Tarihi

Kalede bulunan yazıttan, 1199 yılında I. Leon tarafından Kızkalesi’nin yaptırıldığı öğrenilmiştir. Kale, 1361 yılında Kıbrıs Krallığı tarafından zapt edilmiştir. Strabon, Roma Dönemi’nde korsanların kaleyi barınma amacıyla kullandığından bahsetmiştir. Kale Bizans ve Ermeniler tarafından karada bulunan (Kızkalesi’nin sahilinde kara kalesi de bulunmaktadır.) kale kadar önemsenmiştir. Yapıldığı günden itibaren zaman zaman korsanlar tarafından da kullanılan kale, Kıbrıs, Bizans ve Ermeniler tarafından kullanılmıştır.

Kızkalesi Efsanesi

Efsane, diğer deniz yapıları ile aynıdır. Yıllar önce yaşayan bir kral, çok sevdiği kızının geleceğini öğrenmek için bir falcıya danışır. Kızının yılan tarafından sokularak öleceğini öğrenen Kral, denizin ortasında bir kale yaptırmaya karar verir. Bu sayede kızını yılan tehlikesine karşı koruyacaktır. Kaleye sahilden erzak götürülürken bir gün üzüm sepetinin içerisinde bir yılan girer ve sepette kaleye gider. Kaleye ulaşan yılan Prensesi sokarak öldürür. Kale Kral tarafından kızı için yaptırıldığı için yöre halkı tarafından Kızkalesi adını alır.

Kızkalesi Giriş ücreti ve Ziyaret Saatleri 2020

Kaleyi haftanın her günü 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret etmeniz mümkündür. 2020 yılı işin giriş ücreti ise 10 TL olarak belirlenmiştir.