Kırkkaşık Bedesteni

Tarsus'un kültür turizmi merkezlerinden Kırkkaşık Bedesteni, tarihte olduğu gibi günümüzde de ticaret merkezi görevini görmektedir.

Tarsus’un kültür turizmi merkezlerinden Kırkkaşık Bedesteni, tarihte olduğu gibi günümüzde de ticaret merkezi görevini görmektedir.

Kırkkaşık Bedesteni ne zaman kim tarafından yaptırıldı?

Tarsus’un en önemli tarihi yapılarından olan Kırkkaşık Bedesteni, Ramazanoğulları Beyliği’nden Piri Paşa’nın oğlu İbrahim Bey tarafından 1579 yılında yaptırılmıştır. İlk dönemlerinde Aşevi ve medrese olarak kullanılmıştır.

Kırkkaşık Bedesteni tarihi değişimi

İlk dönemlerinde aşevi ve medrese olarak kullanılan yer, Cumhuriyet’ten sonra kapalı çarşı olarak kullanılmıştır. 2006 yılında kentin tanıtımı ve sosyo-ekonomik ve kültürel katkı sağlaması amacıyla bedestenin dükkanları işletmecilere kiralanmış, 2007 yılında yapılan açılış töreni ile yeniden faaliyete başlamıştır. Günümüzde yöresel el sanatlarına ait seramik, ahşap, bakır, gümüş, deri, dokuma turistik hediyelik ürünler, yöresel lezzetlerin sunulduğu yiyecek-içecek işletmeleri gibi birçok dükkanın bulunduğu bir ticaret ve turizm alanıdır.

Kırkkaşık Bedesteni yapısı-özellikleri

Bedesten adını, yapının dış cephesinde bulunan kaşık süslemelerinden almıştır. Kesme taştan inşa edilen binaya iki kapıdan girilmektedir. İçerisinde 21 oda bulunan yapı 7 kubbeden oluşmaktadır. Ayrıca iki kule odanın yanı sıra batı yönünde dış cephesindeki iki oda ile birlikte toplam oda sayısı 25’tir. 2014 yılında Tarsus Belediyesi tarafıdnan kiralanarak restore edilmiş, 2005 yılında Tarihi Kentler Birliği proje Yarışma Ödülü almıştır.

Kırkkaşık Bedesteni nerede nasıl gidilir?

Bedesten, Tarsus‘un merkezinde Caminur mahallesi Sayman caddesi üzerindedir. Aşağıda bulunan haritadan kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma aracıyla gitmek isteyenler ise Tarsus Merkez’den dolmuş ve otobüslerle rahatça bedestene gidebilir.

Kırkkaşık Bedesteni yakınında gezilecek yerler

Bedesten Tarsus’un birçok kültürel turizm noktasının ortasındadır. Yürüyüş mesafesinde bulunan gezilecek yerler şu şekildedir;

  • Ulu Cami (Hemen bitişiğinde)
  • Tarihi Tarsus Evleri
  • Kleopatra Kapısı
  • Antik Yol
  • St Paul Kilisesi