Kelenderis Antik Kenti

Kelenderis Antik Kenti, Mersin'in Aydıncık ilçesinde bulunan, binlerce yıllık yerleşim yeri olması ile Mersin'in en önemli kültür turizmi merkezlerin birisidir

Kelenderis Antik Kenti, Mersin’in Aydıncık ilçesinde bulunan, binlerce yıllık yerleşim yeri olması ile Mersin’in en önemli kültür turizmi merkezlerin birisidir. Kurulduğu zamanlarda deniz ticareti alanında büyük önem arz eden kent, coğrafi konumu nedeniyle Akdeniz’de birçok şehir ve devletle ticari ilişkiler kurmuştur.

Kilikya’nın en eski tanrılarından Sandon tarafından kurulan şehrin ilk halkı Luviler’dir. (Hititlerin akrabası bir soy) Şehirde yapılan arkeolojik kazılarda Helenistik ve Roma dönemi sikkelerinden bazılarında Sandon tasviri bulunmaktadır.

Kelenderis Antik Kenti Aydıncık tarihi ve önemi

Antik kent, Mersin’in batı ilçelerinden Aydıncık’ta bulunmaktadır. Senir Dağları’nın Akdeniz’e uzantı yaparak oluşturduğu Karabıyık Burnu ile Sancak Burnu arasında kalan koyda kurulan Kelenderis Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 6. yüzyıla dayanmaktadır.

M.Ö. 6’ıncı yüzyılda Sisam Adası’ndan eglen İyonlu göçmenlerin ticaret merkezi yaptığı şehir, M.Ö. 5 ve 4’üncü yüzyıllarda en parlak dönemini geçirmiştir. M.Ö. 1. yüzyıl itibariyle korsan baskınları nedeniyle zor durumlara düşen Antik Kent, ikinci parlak dönemini Romalıların Akdeniz ticaret yolunu güvenlik altına alması ile yaşamıştır.

Kelenderis Antik Kenti, Ortaçağ’da önce Bizans daha sonra Selçuklu egemenliğine girmiş, Osmanlı İmparatorluğu döneminde 20. yüzyılın başlarına kadar Anadolu-Kıbrıs deniz ulaşımının limanı olmuştur. Antik kent sırasıyla; Hititler, Asurlular, Sisamlılar, Selefkoslar, Mısırlılar, Romalılar, Bizanslılar, Emeviler, Ermeniler, Karamanoğulları ve Osmanlı egemenliğine girmiştir.

Kelenderis Antik Kenti kazı çalışmaları

1986 yılından itibaren Konya Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Zoroğlu başkanlığında kentte arkeolojik kazılar yapılmış ve M.Ö. 6’ıncı yüzyıla kadar uzanan birçok kalıntı ele geçirilmiştir. Defineciler nedeniyle zaman içinde çok hasar alan kentte bulunan soyulmamış mezarlarda vazo, seramik parçaları, takı ve farklı objeler bulunmuştur. Bu tarihi kalıntılar Silifke ve Anamur Müzelerinde sergilenmektedir.

Kelenderis Antik Kenti nerede nasıl gidilir?

Kelenderis Antik Kenti günümüzde Mersin’in Aydıncık ilçesinde, Aydıncık Limanı yanında bulunmaktadır. Kent, Mersin’in 167 km batısında, Antalya-Mersin karayolu üzerindedir. Aşağıda bulunan harita yardımıyla kente kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kelenderis Antik Kenti giriş ücreti 2020 ziyaret saatleri

Kelenderis Antik Kenti’ni haftanın her günü istediğiniz saatte ziyaret edebilirsiniz. Kelenderis Antik Kenti giriş ücreti alınmamaktadır.