Kanlıdivane

Kanlıdivane günümüzde Mersin kent merkezine 60 km uzaklıktaki Erdemli ilçesinde yer alan antik kenttir

Kanlıdivane günümüzde Mersin kent merkezine 60 km uzaklıktaki Erdemli ilçesinde yer alan antik kenttir. Mersin Kanlıdivane nerede nasıl gidilir? Kanlıdivane Antik Kenti tarihi, önemi, günümüze gelen mirasları ve çok daha fazlası bu yazıda…

Antik Dönem’de Dağlık Kilikya sınırları içinde kalan Kanytella (Kanlıdivane), Ayaş’tan 3 kilometre sonra dağ tarafında içeri kısımda bulunmaktadır. 60 metre derinliğinde kayalara oyulan basamaklarla inilen bir obruğun kenarını kaplayan yerleşim yeri, 2’nci yüzyılda Olba Hanedanlığı’na bağlı ve dini merkez ile liman görevini üstlenmiştir.

Tarım açısından oldukça gelişmiş olan antik kent, dönemin en önemli tarım üretim merkezlerinden biriydi. Zeytinyağı üretimi ve ticaret ile tanınıyor, Akkale Limanı aracılığıyla dünyanın birçok noktasına zeytinyağı gönderiyordu. Günümüzde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan birçok sarnıç zeytin işleme atölyesi olarak kullanılmıştır.

Kanlıdivane Antik Kenti – Günümüze Gelenler

M.Ö. 3. yüzyılda kurulduğu düşünülen ve M.Ö. 2. yüzyıl ile M.S. 7. yüzyıl arası aralıksız olarak yerleşim yeri olarak kullanılan bölge en parlak zamanını M.S. 4. yüzyılda yaşamıştır. Antik kentte Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait çok sayıda kalıntı bulunmaktadır. Türk hakimiyeti sonrası bölge Türkmen aşiretleri tarafından kışlak olarak kullanılmış ve bu gelenek günümüze de sürmüştür.

Bugün bir kısmı hala görülebilen sur kalıntıları, Helenistik Dönemden kalan bir kale, çok sayıda sarnıç ve kesme taş döşeli Roma Yolu gibi birçok eser günümüze gelmiştir.

Helenistik Kule: Cennet ve Cehennem Obrukları’ndaki mimari yapılaşmaya benzer bir görünüme sahiptir. Kanlıdivane Obruğu’nun güney kısmında poligonal bloklardan inşa edilen kule, M.Ö. 2. yüzyılda Tarkyaris’in oğlu Rahin Prens Tuekros tarafından yaptırılmış ve Zeus Olbios’a adanmıştır.

Obruk ve Armaronxas Aile Kabartmaları: Kanlıdivane obruğunun içerisinde, güney duvarında yer almaktadır. Kabartmalar işçilik açısından özensiz ve kaba olarak nitelendirilmektedir. Altı kişiden oluşan bir ailenin tasvir edildiği kabartmada anne ve baba, dört çocuğunun yanında oturmaktadır.

Kiliseler ve Ev Kalıntıları: Kanlıdivane Obruğunun çevresinde düzensiz olarak kilise ve ev kalıntıları bulunmaktadır. Çukurun kuzey kenarında yer alan Bizans Kilisesi M.S. 6. yüzyılda yapılmıştır ve yapılaşma açısından en dikkat çeken yerdir.

Aba’nın Mezarı: Kanlıdivane Obruğunun kuzeyinde, nekropol alanının yukarısında bulunan ve M.S. 2. yüzyıla ait olan mezarın yazıtında kentin ismi olan Canytellis’ten söz edilmesi, antik kent araştırmalarında referans olarak kabul edilmiş. Mezar, kentin soylularından Aba adına yapılmıştır.

Kanlıdivane nerede nasıl gidilir?

Kanlıdivane nerede? sorusunun yanıtı: Antik kent Mersin’in Erdemli ilçesine 17 kilometre uzaklıkta, Kumkuyu mahallesi sınırları içerisindedir. Kanlıdivane’ye nasıl gidilir? sorusunun yanıtı ise; Mersin-Antalya karayolu üzerinde Kumkuyu Yemişkumu mahallesinden kuzeye sapan 3 kilometrelik yoldan ulaşım sağlayabilirsiniz. Aşağıda bulunan harita ile ören yerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Kanlıdivane ören yeri giriş ücreti 2020 ve Ziyaret saatleri

Kanlıdivane ören yeri ziyaret saatleri yaz dönemi ( 1 Nisan – 1 Ekim) 09.00-19.00; kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.30 – 17.00 olup haftanın her günü ziyarete açıktır. Kanlıdivane giriş ücreti 10 TL’dir, Müze Kart geçerlidir.

Kanlıdivane yakınında gezilecek yerler

Kanlıdivane Ören Yeri yakınında gezilecek yerler için Mersindegezilecekyerler.com’da bulunan Silifke’de gezilecek yerler ve Erdemli’de gezilecek yerler listelerini inceleyebilirsiniz.