Eshab-ı Kehf Yedi Uyurlar Mağarası

Mersin'de bulunan en önemli kültürel miraslardan birisi de Eshab-ı Kehf Yedi Uyurlar Mağarası'dır.

Mersin’in en önemli kültür turizm merkezlerinden Eshab-ı Kehf Yedi Uyurlar Mağarası, Tarsus ilçesinde bulunmaktadır. Kuran-ı Kerim’de Kehf Suresi’nde sözü edilen mağara Müslüman ve Hristiyanlarca kutsal sayılmaktadır.

Yedi Uyurlar inanışı nedir? Eshab-ı Kehf Mağarasının hikayesi

Dünyanın birçok yerinde olan Yedi Uyurlar inanışının Anadolu’daki en önemli merkezi Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan Eshab-ı Kehf Mağarası‘dır.

Efsaneye göre; Mitolojik tanrılara inanışın azaldığı dönemde, tek Tanrıya inandıkları için eziyet edilmekten kaçan, Hristiyanlık dinine inanan yedi genç (Yemliha, Mekseline, Mislina, Mernuş, Sazenuş, Tebernuş ve Kefeştetayuş) Putperestliğe dönmeyi kabul etmezler ve Rum Hükümdarı Dakyanus’un huzuruna çıkarılırlar. Yedi gençlere putperestlik dinine geri dönmeleri için birkaç günlük zaman verilir. Köpekleri Kıtmir ile birlikte yedi genç, ölümden kaçmak için bu sürede kaçarlar ve mağaraya sığınırlar. Allah tarafından 300 yıl süre ile uyurlar. İlk uyanan yiyecek almak için kente gider ancak elinde bulunan zamanı geçmiş para nedeniyle yakalanır. Yakalayan kişi parayı bulduğu yere kendisini götürmeyi ister ve onunla birlikte mağaraya gelir. Mağaraya geldiklerinde yedi yavru kuşun tünediği bir yuvadan başka bir şey göremezler. Bu sebeple mağaraya Yedi Uyurlar Mağarası denilmektedir.

Ziyaret Dağı hakkında

Halk arasında buradaki dağ Ziyaret Dağı olarak bilinir. Konik biçimi ve topografik görünümü itibariyle doğal özellik arz etmektedir. Mağara 300 metrekare büyüklüğünde ve 10 metre yüksekliğindedir. İçerisinde 3 adet tünel bulunan Eshabı Kehf Mağarası‘nın yanına 1873 yılında Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından bir mescit yaptırılmıştır.

Eshab-ı kehf Mağarası giriş ücreti 2020 var mıdır?

Mağaraya giriş ücretsizdir. Eshab-ı Kehf Yedi Uyurlar Mağarası’nı ücretsiz şekilde gezebilirsiniz.

Eshab-ı Kehf Yedi Uyurlar Mağarası nerede nasıl gidilir?

Mersin’in Tarsus ilçesine 14 km uzaklıkta olan Dedeler köyünde bulunan Eshab-ı Kehf mağarasına özel aracınızla aşağıda bulunan harita yardımıyla kolayca gidebilirsiniz. Mağaraya Mersin’in birçok noktasında gezi turları düzenlenmektedir.