Elaiussa Sebaste Antik Kenti

Elaiussa Sebaste Antik Kenti Mersin'e 55 kilometre uzaklıkta bulunan antik Roma liman şehridir. Elaiussa; zeytinlik anlamına gelmekte olup kent M.Ö. 2. yüzyılda kurulmuştur.

Elaiussa Sebaste Antik Kenti Mersin‘e 55 kilometre uzaklıkta bulunan antik Roma liman şehridir. Elaiussa; zeytinlik anlamına gelmekte olup kent M.Ö. 2. yüzyılda kurulmuştur.

Elaiussa Sebaste Antik Kenti tarihi/geçmişi

Kültür Portalı – Gülcan Acar

Kentin tarihi M.Ö. 2. yüzyıla uzanmaktadır. İki tarafından genişçe koyların olduğu bir ada şeklindeki kent, doğu ve batı arasındaki ticareti sağlayan önemli bir liman kentiydi. Elaioussa ve Arkhelaos tarafından kurulan Elaiussa kenti ile Sebaste kentinin birleşmesi sonucu kentin ismi Elaiussa Sebaste (Görkemli, mutlu Zeytinlik) oldu. Antik kentte tiyatro, agora, bazilika gibi tarihi yapılar günümüze gelmiştir.

Elaiussa Sebaste Antik Kenti kazı çalışmaları / günümüz

Arkeogezgin.com

Günümüzde Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Ayaş mahallesinde bulunan ve yörede Ayaş Sebaste Antik Kenti olarak söylenen kentte çazı çalışmaları 1995-1999 yılları arasında yoğun şekilde yapılmıştır. Bu çalışmalarda sağlamlaştırılan tiyatro ziyarete açılmıştır. 23 basamaklı tiyatronun 2300 seyirci kapasitesi bulunmaktadır. M.S. 5. yüzyılda Bizans döneminde agora içerisine inşa edilen Bizan Kilisesi kazılarında mermerlerle yapılmış mezarlar tespit edilmiş, iskeletlerin yanı sıra ölen kişilere ait buluntular, toka ve bilezikler bulunmuştur.

Günümüze dek yaşanan depremler ve bakımsızlık nedeniyle birçok eser günümüze gelemeden yok olmuştur. Küçük bir antik liman şehri olan Elaiussa’da günümüzde de kazılar devam etmektedir.

Elaiussa Sebaste Antik Kenti Mersin nerede nasıl gidilir? Ulaşım

Tiyatro – Arkeogezgin.com

Elaiussa Sebaste günümüzde Mersin’in Erdemli ilçesi Ayaş mahallesinde; Mersin-Silifke karayolunda 55.km’de bulunmaktadır. Aşağıda yer alan haritadan kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Antik kente şehir merkezinden toplu ulaşım aracıyla gitmek istiyorsanız, Büyükşehir Belediye Otobüsü (170) Ayaş ve Kızkalesi’ne gitmektedir. Aynı şekilde Silifke Koop ile Elaiussa Sebaste Antik Kenti’ne gidebilirsiniz.

Elaiussa Sebaste Antik Kenti giriş ücreti 2020 ziyaret saatleri

Antik kenti haftanın her günü istediğiniz saat ziyaret edebilirsiniz. Elaiussa Sebaste’ye giriş ücretsizdir.