Cambazlı Kilisesi

Cambazlı Kilisesi, Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Cambazlı köyünde bulunmaktadır. Cambazlı, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi olmuştur.

Cambazlı Kilisesi, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Cambazlı köyünde bulunmaktadır. Cambazlı; Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. M.S. 5. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen kilisenin çevresinde çok sayıda kaza mezarları ve anıt mezarlar bulunmaktadır.

Cambazlı’nın tarihte önemli bir yerleşim merkezi olduğu; Uzuncaburç ve Ura ile Kızkalesi’ne döşeme antik bir yolla bağlantılı olmasından ve günümüze gelen tarihi kalıntılardan anlaşılmaktadır.

Cambazlı köyünün önemi – tarihi kalıntıları

Cambazlı köyünde kaya mezarlarının yanı sıra küçük tapınakları andıran anıt mezarlar, lahitler, sarnıç ve köyün girişinde kilise bulunmaktadır.

Cambazlı Kilisesi

Cambazlı mahallesinde (köyünde) görülmeye değer yapıların başında gelen Cambazlı Kilisesi, gerçek özelliklerini koruyan bir yapıdır. Kuzey cephesi tümden kapalı olan yapının içindeki iki sütun dizisinden sağdaki Korint başlıklı bütün sütunlarla bunların üstünde sıralanan sütunları günümüze gelmiştir.

Cambazlı Kilisesi nerede nasıl gidilir?

Cambazlı Kilisesi, Silifke’nin 29 km doğusunda Cambazlı köyündedir. Kiliseye Silifke’den Limonlu mahallesi üzerinden birçok ören yerini geçerek Esenpınar ve Sümek köylerini geçerek ulaşabilirsiniz. Diğer yol ise Silifke Merkez’den Hüseyinler Köyü üzerinden (Adamkayalar’ın bulunduğu köy) gereçek Cambazlı’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Aşağıda bulunan haritadan yardım alabilirsiniz.

Cambazlı yakınında gezilecek yerler

Cambazlı Kilisesi yakınlarında kültür turizmi gezinizi sürdürmek istiyorsanız; Olba Antik Kenti, Uzuncaburç, Adamkayalar gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz veya Silifke’de gezilecek yerler kategorisine göz atabilirsiniz.

Cambazlı Kilisesi giriş ücreti 2020 ziyaret saatleri

Kiliseyi haftanın her günü, her saat ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti alınmamaktadır.