Yumuktepe, Neolitik Çağ'dan günümüze kadar kesintisiz yerleşim görmüş olup günümüzde Mersin'in Toroslar ilçesine bağlı Demirtaş mahallesinde yer almaktadır.

Dört Ayak Anıt Mezarı, iri yarı dört adet ayağa sahip olduğu için yöre halkı tarafından "Dört Ayak" olarak isimlendirilmiştir. Anıt mezarın asıl adı; "Piramidal Çatılı Mezar"dır ve Mersin'in Aydıncık ilçesinde bulunmaktadır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, eşi Latife Hanımla birlikte 20 Ocak - 2 Şubat 1925 tarihleri arasında Mersin'i ziyareti sırasında bugün müze haline getirilen evde 11 gün boyunca Mersinlilerin konuğu olmuştur. Atatürk Caddesi üzerinde, kentin odak noktasında yer alan yapı 1897 yılında dönemin Almanya konsolosu Bay Chrytman'ın Mersinli tüccar Mavromati'nin kızıyla evliliği sebebiyle yaptırılmıştır ve Kristman Konağı olarak bilinmektedir.

Mersin'de arkeolojik kazılarda çıkarılan eserlerin sergilendiği, Mersin tarihinin gelecek kuşaklara ulaştırıldığı Mersin Arkeoloji Müzesi, yeni binasında Yenişehir ilçesindedir. Müze sayesinde bölgenin arkeolojik kalıntılarına eski zamanlarda bu topraklarda yaşayan halkların hayatlarına dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

Laal Paşa Camii (Lal Ağa Cami), Karamanoğulları İbrahim Bey'in emri ile Laal Paşa tarafından yaptırılan ve günümüzde Mersin'in Mut ilçesinde bulunan önemli bir tarihi ve kültürel mirastır.

Mersin'in Mut ilçesinde bulunan 1300 yaşındaki Anıt Zeytin Ağacı, Kültür Bakanlığı Adana Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından tescil edilmiştir. Zeytinin ana vatanının Mut olduğunu kanıtladığı düşünülen Anıt Zeytin Ağacı Mut'un kültür turizmi açısından önemli tarihi miraslarındandır.

Mersin'in eski plajlarından ve Mersin'de sahil kamp alanları arasında en bilinen yerlerden olan Limonlu Halk Plajı, Erdemli ilçesine bağlı Limonlu beldesindedir.

Mersin'in Erdemli ilçesinde bulunan Kocahasanlı Halk Plajı Aile Kamp Alanı, hem günübirlik olarak Mersin'de denize girilecek yerlerden biri hem de ailecek kamp yapılacak bir yerdir.

Elaiussa Sebaste Antik Kenti Mersin'e 55 kilometre uzaklıkta bulunan antik Roma liman şehridir. Elaiussa; zeytinlik anlamına gelmekte olup kent M.Ö. 2. yüzyılda kurulmuştur.

Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Elvanlı mahallesinde doğa yürüyüşü ve piknik yapmak isteyenler için; Elvanlı Karacaoğlan Şelalesi iyi bir tercihtir. Karacaoğlan Şelalesi doğa yürüyüşünün yanı sıra ailecek piknik yapma ve bazı noktalarından suya girme imkanı olan bir yerdir.