Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası

Aynalıgöl Mağarası ve ya Gilindire Mağarası 1999 yılında çobanlar tarafından tesadüfen bulunan, Mersin'in Aydıncık ilçesinde yer alan doğa harikasıdır.

Aynalıgöl Mağarası ve ya Gilindire Mağarası 1999 yılında çobanlar tarafından tesadüfen bulunan, Mersin’in Aydıncık ilçesinde yer alan doğa harikasıdır. Binlerce senelik sarkıt ve dikitlerle çevrili galerinin sonunda karşınıza çıkan gölü ile Aynalıgöl mağarası benzersiz güzelliğe sahiptir.

Gilindire mağarası olarak da bilinen mağara 1999 yılında Aydıncık’a 10 km mesafede bulunan Gemi Durağı Mevkii’nde çobanlar tarafından tesadüfen bulunmuştur. Yalnızca Mersin’de gezilecek yerler arasında değil, Türkiye’de gezilecek yerler arasında önemli bir yeri vardır.

Aynalıgöl Mağarası nerededir? Gilindire Mağarası’na nasıl gidilir?

Mağaraya Silifke-Aydıncık karayolunun 10. km’den sapan 3 km’lik bir yol ile gidilmektedir. Aydıncık ilçe merkezine 4 kilometre kala, karayolundan deniz tarafına saparak ulaşabilirsiniz. Gilindire Mağarası Mersin Merkez’e yaklaşık 2,5 saat (176 km), Silifke’ye 1,5 saat (85 km) uzaklıktadır. Mağaraya ulaşım için en yakın havalimanı Antalya’da bulunan Alanya Gazipaşa Havalimanı’dır.

Aynalıgöl Mağarası özellikleri / Ziyaret önerileri

Aynalıgöl Mağarası, Mersin’in batı ilçelerinden Aydıncık’ta, Akdeniz sahil şeridinde nefes kesici bir manzarası olan doğa harikası bir yerdir. Aydıncık ilçesinin tarihi antik çağlara gitmektedir. Aydıncık’ta Fenikeliler dönemine ait izlere rastlanırken, ilçenin o dönemki ismi Kelenderis olarak biliniyor. Kelenderis ismi zaman içerisinde Gilindire’ye dönmüş ve bölge halen bu isimle bilinmekte, Aynalıgöl mağarasına da bu sebeple Gilindire Mağarası denilmektedir.

Mağarada devasa boyutlarda damlataşlar, yer yer 100 metre genişliğe, 18 metre yüksekliğe ulaşan mağara tavanı ile ana galeriyle birçok oda ve salona ayırıyor. Mağaranın sonunda ise genişliği 18-30, uzunluğu 140 derinliği 47 metre olan bir göl bulunmaktadır.

Aynalıgöl Mağarası’nda bulunan göl

Türkiye’nin en güzel mağaralarından birisi olan Gilinde Mağarası’nın (Aynalıgöl Mağarası) sonunda bulunan göl, 47 metre derinliği, 30 metre genişlik 140 metre uzunluğu ile dikkat çekiyor. Mağaradaki sarkıt ve dikitler gölün içerisinde devam ederken, göl yüzeyi kadar su altı manzarası da mükemmel. Gölün ilk 10 metresi tatlı sonrası ise tuzlu sudan oluşuyor. Gölden denize açılan bir galeri olmasa da küçük çatlaklar aracılığı ile deniz suyunun göle girdiği düşünülüyor.

Aynalıgöl Mağarası giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Aynalıgöl mağarası ziyaret saatleri; Yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.00-19.00 ve Kış Dönemi ( 1 Ekim – 1 Nisan) 08.00-17.00’dır. Mağara haftanın 7 günü belirtilen saatlerde ziyaretçiye açıktı. Gilindire Mağarası giriş ücreti 2020 yılı için 7 TL’dir.