Arkum

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı yazlık bir belde olan (mahalle) Arkum, Mersin'in az bilinen ancak güzel sahillerinden birisine sahiptir.

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı yazlık bir belde olan (mahalle) Arkum, Mersin’in az bilinen ancak güzel sahillerinden birisine sahiptir. Arkum sahili, uzun bir kumsal ve dalgasız masmavi bir denizden oluşmaktadır.

Arkum beldesinin güneyine indiğinizde karşınıza eski yazlık siteler çıkacaktır. Birçok site olmasına rağmen oturum düşüktür. Bu nedenle sahil hattı yaz döneminin önemli bir kısmında temiz ve sakindir.

Arkum nerede nasıl gidilir?

Arkum, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı bir belde olup, Susanoğlu ve Atakent’i geçince, Mersin-Antalya otoyolu üzerinde Atayurt’un güney kısmıdır. Aşağıda bulunan harita yardımıyla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile Mersin Merkez’den Arkum’a gitmek isteyenler; Silifke Koop ile Atakent’e gidebilirler sonrasında ulaşımı sağlayabilirler.

Arkum denizi nasıldır? Su sıcaklığı ve plaj işletmesi

Arkum denizi mersindegezilecekyerler.com

Arkum sahilinde iki işletme bulunmaktadır. Göksu Nehri’nin denize ulaştığı yerin bir ucunda Cengizin Yeri, diğer tarafta ise Boğaz Restaurant bulunmaktadır. İki tarafında sahilini işletmelere ücret ödemeden kullanabilirsiniz. İşletmelere oturursanız, masa ve duş imkanı bulunmaktadır. Plajda şezlong olmadığı için gelen misafirler havlu ve şemsiyeleri ile gelmektedir.

Arkum denizinin suyu ise Mersin Merkez’e göre soğuk, Yapraklı Koy gibi Silifke’deki birçok yere göre ise normal ısıdadır. Arkum’un denizi sığ, yer yer biraz derindir ve dalgasızdır. (Rüzgarlı havalarda dalga olmasa da akıntı olmaktadır.)

Arkum sahilinde hangi işletmeler bulunmaktadır?

Cengizin Yeri ve Göksu Nehri – mersindegezilecekyerler.com

Sahilde Cengiz’in Yeri ve Boğaz Restaurant isimli iki işletme popülerdir. Deniz mahsülleri (balık, yengeç, kalamar) olarak ünlü olan işletmelerde kafe veya et restaurant yemekleri pek bulunmamaktadır.

Arkum yakınlarında nerede kalınır?

Boğaz Restaurant – mersindegezilecekyerler.com

Arkum eski bir tatil beldesi olduğu için çok sayıda konaklama işletmesi bulunmamaktadır. Günübirlik konaklama dışında genelde siteciler denize girmektedir.

Arkum denizi-sahili olumsuz yönleri nelerdir?

Arkum-Kapızlı hattı eski bataklık bölgeleri olarak bilindiği için akşam olduğunda sinek istilasına uğramanız olasıdır. Günübirlik ziyaretinizi gündüz yapmanız ve muhteşem denizinin keyfini öğle-ikindi saatlerinde sürmeniz önerilmektedir.