Antik Yol – Antik Cadde

Tarsus'un kültürel mirasını tanıtmaya devam ediyoruz. Sıradaki tarihi yer: Antik Yol

Tarsus’ta iki bin yıl öncesine ait olan ve 1993 yılında bir temel kazısıyla açığa çıkan Antik Yol / Antik Cadde, ilçenin tarihi hakkında önemli bir delil taşıyan eserlerdendir.

Antik Çağ içerisinde çok uzun yıllar hizmet verdiği anlaşılan bu yolu dönemin birçok ünlü ismi kullanmıştır. Bu isimler arasında; St. Paul, Cicero, Julius Casear (Augustus), Nestor, Kleopatra, Athenedoros, M. Antonius ve Hadrian gibi isimler bulunmaktadır.

Tarsus Antik Yol nerede nasıl gidilir?

Günümüz Tarsus‘unun tam ortasında kalan Antik Cadde, Tarsus Merkez’de Kızılmurat mahallesi Atatürk Caddesi’nin kenarındadır. Antik Yolu görmek için Tarsus’a gitmeniz yeterli olacaktır. Aşağıda bulunan harita yardımıyla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Antik Yol’un özellikleri-yapısı

Antik Cadde, poligonal teknikte yerleştirilen bazalt taşlarıyla 6.5 metre genişliğindedir ve günümüzde 6.0 metrelik bir kısmı ortaya çıkarılmıştır. İlk bakışta balıksırtı formu göze çarparken hemen altındaki kanalizasyon tertibatı, mimarı açıdan Anadolu’daki diğer yollardan farkını ortaya koymaktadır. Caddenin hemen doğusunda sütunlu bir platform, batı yanında ise caddeden bir döneme ait olduğu anlaşılan Roma evi bulunmaktadır. Mozaik avlulu bu evin M.S. 4. yüzyıla veya 5. yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir.