Anemurium Antik Kenti

Anadolu'nun güneyindeki en uç nokta olan Anamur Burnu'nda kurulan Anemurium Antik Kenti, günümüzde Mersin'in Anamur ilçesinde bulunan ve 2400 yıl civarı tarihi ile Mersin'in en önemli kültür turizmi merkezlerindendir.

Anadolu’nun güneyindeki en uç nokta olan Anamur Burnu’nda kurulan Anemurium Antik Kenti, günümüzde Mersin’in Anamur ilçesinde bulunan ve 2400 yıl civarı tarihi ile Mersin’in en önemli kültür turizmi merkezlerindendir.

Anamur’da gezilecek yerler listesinin en başında yer alan Antik Kent, hem estetik açıdan hem de çıkarılan tarihi kalıntılar açısından büyük öneme sahiptir.

Anemurium Antik Kenti tarihi – Ne zaman yapıldı?

Antik kentin tarihi hakkında kesin bilgilere ulaşılamasa da M.Ö. 4’üncü yüzyılda var olduğu düşünülmektedir. M.Ö. 1’inci yüzyılda gelişen Commagene Krallığı’nın bir bölümü olan Anemurium’da Kral 4. Antiokhos’un sikkelerinin basıldığı ortaya çıkmıştır. Antik kenti çevreleyen surların da bu dönemde yapıldığı bilinmektedir.

Kıbrıs’a olan yakınlığı nedeniyle Romalılar döneminde burası ara bir istasyon olarak kullanılmıştır. Kara yoluyla da Toroslar’daki en önemli Roma kentlerinden olan Germaniopolis’e bağlantısı olan şehir, bölgedeki kaynakların ticaretinde önemli bir merkez olmuştur. Tarih boyunca Sasaniler, İsaurialılar ve Araplar’ın egemenliğine giren kent, 12’inci yüzyıldan itibaren Selçuklular ve Karamanoğulları ile Türk hakimiyeti ile tanışmıştır.

Anemurium Antik Kenti nasıl kim tarafından keşfedildi?

Antik kent, İngiliz Albay Francis Beaufor’un Akdeniz’de 19. yüzyılda yaptığı keşifler sırasında tanınmış, 1960 yılında Kanada Toronto Üniversitesi’nden Elisabeth Alfoldi Rosenbaum tarafından kentte yüzey araştırmaları başlatılmıştır. Sonrasında Kanada British Colombia Üniversitesi’nden Prof. James Russel başkanlığında kazı ve restorasyon çalışmaları başlatılmış ve 1998 yılına kadar çalışmalar devam etmiştir.

Anemurium Antik Kenti’nde bulunan tarihi kalıntılar

Anemurium’da surlar, 3 hamam, 60 metre genişliğinde tiyatro, 900 kişilik konser salonu bulunmaktadır. Antik kent içerisinde 350 civarında mezar ile su kemerleri ve kilise kalıntıları vardır. Kent kazılarında ortaya çıkarılan mozaikler ise Anamur Müzesi’nde sergilenmektedir.

Anemurium Antik Kenti nerede nasıl gidilir?

Antik Kent, Mersin’in Anamur ilçesi Ören mahallesindedir. Anamur-Gazipaşa karayolunun 4. kilometresinden sonra deniz tarafındaki 2 kilometrelik yoldan kente ulaşılır. Aşağıda bulunan harita yardımıyla antik kente rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Anemurium Antik Kenti giriş ücreti 2020 ziyaret saatleri

Antik kentin giriş ücreti 10 TL olup Müze Kart geçerlidir. Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Antik kentin ziyaret saatleri 08:00-19:30 arasındadır.