Mamure Kalesi Anamur

Akdeniz'in binlerce yıllık tanığı olan Mamure Kalesi, Mersin'in Anamur ilçesinde yer almaktadır...

Ülkemizin en büyük ve en iyi korunan kalelerinden biri olan Mamure Kalesi, Mersin’in Anamur ilçesinde yer almaktadır. Yüksek kayalıkların üzerinde antik temeller üzerine yerleştirilen kale, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunmaktadır.

Akdeniz kıyı şeridinde muhteşem bir manzaraya sahip kale, 1500 yılı aşkın tarihi ile Anamur coğrafyasında insanlık tarihinin en önemli tanıklarından birisidir.

Anamur Mamure Kalesi ne zaman kim tarafından yapıldı?

Kalenin yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, 3. veya 4. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Kaleyi, Akdeniz ve Kilikya ticaret yollarını gözetleme amacıyla Romalılar yapmıştır. Kale savunma açısından fazlasıyla önem arz eden konumu nedeniyle Romalılardan Karamanoğullarına kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Anamur Mamure Kalesi’nin tarihi

3. veya 4. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen kale, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar tarafından savunma amacıyla kullanılmıştır. Birçok kez saldırıya uğrayan kale, 12. yüzyılda Kilikya Ermeni Krallığı zamanında onarılmıştır. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 1221 yılında fethedilen kale, Selçukluların zayıfladığı dönemde Hristiyan birlikler tarafından kontrol altına alınmıştır.

Bölgeyi Hristiyan birliklerinden almak isteyen Karamanoğlu Mahmut Bey, 14. yüzyılda ordusuyla kaleyi kuşatmış ve kaleyi almıştır. 14. yüzyılda yeniden alınan kale onarılmış ve “Mamure” adını almıştır. Karamanoğlu Mahmut Bey tarafından kalenin içerisine tek minareli cami inşa edilmiş ve cami o günden günümüze dek ibadete açık kalmıştır.

Mamure Kalesi, günümüze dek korunan en büyük Orta Çağ kalelerinden biri olma özelliği taşımakta, muhteşem güzelliği görenleri cezbetmektedir.

Anamur Mamure Kalesi nerede nasıl gidilir?

Kale, Mersin’in Anamur ilçesi, İskele mahallesinde deniz kenarındadır. (Mersin-Antalya karayolu üzerindedir) Aşağıda bulunan harita ile kaleye kolayca ulaşabilirsiniz.

Mersin Merkez’den toplu taşıma ile kaleye gitmek istiyorsanız, Mersin-Antalya otobüsleri Anamur’dan geçmektedir. Anamur’dan geçen otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Anamur Mamure Kalesi giriş ücreti 2020

Mamure Kalesi ziyaret saatleri: Yaz döneminde (1 Nisan – 1 Ekim) saat 08.00 – 19.00 arasında; Kış döneminde (1 Ekim – 1 Nisan) saat 08.30 – 17.00 arasında kale ziyarete açıktır. Haftanın 7 günü kaleye gidebilirsiniz.

Mamure Kalesi giriş ücreti 2020: Kalenin giriş ücreti 10 TL’dir. Girişte Müze Kart geçerlidir.