Alahan Manastırı

Mersin ili Mut ilçesinde büyük bir kilise öreni olan Alahan Manastırı, Mersin'in önemli inanç turizmi merkezlerindendir.

Mersin ili Mut ilçesinde büyük bir kilise öreni olan Alahan Manastırı, Mersin’in önemli inanç turizmi merkezlerindendir. Alahan Manastır Külliyesi tarihi, önemi ve ulaşımı hakkında tüm bilgiler bu yazıda…

Alahan Manastırı ne zaman kim tarafından yapıldı?

440-442 yıllarında yapıldığı düşünülen Alahan Manastır Külliyesi, Hristiyanlık adına önemli bir kültürel mirastır. İki Hristiyan Aziz olan Barnabas ve St. Paul’un konakladığı yerlerden birisi olduğu için buraya manastır yapılmıştır.

Alahan Manastırı tarihi-önemi

Hristiyanlığın bugünkü Konya ve Kapadokya bölgelerinde yayılması esnasında, yeni dini kabul etmeyenler tarafından öldürülme korkusu ve baskılar, Hz. İsa’ya inananları dağlık bölgelerdeki mağara ve kaya oyuklarında ibadete zorlamıştır. Tarsus’ta yaşayan Hristiyanlık öncülerinden Barnabas ve St. Paul, Hristiyanlığı yaymak için Konya-Kapadokya ve Antalya-Antakya’ya kadar maceralı yolculuklar yapmışlardır. Yolculukları sırasında konakladıkları yerlere mabetler yapılmıştır. Alahan Manastırı da bunlardan birisidir.

Alahan Manastır Külliyesi özellikleri

Alahan Manastır Külliyesi; Batı kilisesi, manastır, doğu kilisesi, kayalara oyulmuş keşiş odacıkları ve etrafta bulunan mezarlardan oluşmaktadır. Kilise binaları Ayasofya Müzesi (Camisi) ile ortak mimari özellikleri taşımaktadır. Süslemesinde usta bir taş oymacılığı göze çarpmaktadır. Narteksten ana mekana geçilen kapının atkı ve yan dikmeleri kabartmalarla süslenmiştir. St. Paul ve St. Pierre figürlerinin yanı sıra, bir çelengi taşıyan altışar kanatlı Cebrail, Mikail’in simgesel yaratıkları ezişi, aslan, kartal ve öküz sembolleri, balık motifleri zengin bir şekilde tasfir edilmiştir.

Alahan Manastırı nerede nasıl gidilir?

Manastır, Mersin-Karaman karayolu üzerinde Mut’un 20 kilometre kuzeyinde Geçimli Köyü yakınlarındadır. 1300 metre yükseklikte olup, Göksu Vadisi’ne bakan dik bir yamaca oturtulmuştur. Manastıra aşağıda bulunan harita yardımıyla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Alahan Manastırı giriş ücreti 2020 ziyaret saatleri

Yaz dönemi ziyaret saatleri (Nisan-Ekim): 08.00-20.30 – Kış dönemi ziyaret saatleri (Kasım-Mart): 08.00-17.00

Her gün ziyaretçiye açık olan Alahan Manastırı giriş ücreti 2020 yoktur, ücretsiz olarak manastırı gezebilirsiniz.