Adamkayalar

Dünyada eşine az rastlanacak bir kültürel miras olan Adamkayalar, Mersin'in Erdemli ilçesinde Şeytan Deresi Vadisi'nde bulunmaktadır.

Dünyada eşine az rastlanacak bir kültürel miras olan Adamkayalar, Mersin’in Erdemli ilçesinde Şeytan Deresi Vadisi’nde bulunmaktadır. Derin bir vadide, kayalara oyulmuş kabartmalardan oluşmaktadır.

Adamkayalar nerede nasıl gidilir? Ulaşım

Toros Dağlarının güney yamaçlarında, arkeologların Olba Territorium olarak adlandırdıkları bölgede bulunan Adamkayalar’a Mersin’i batıya bağlayan D 400 karayolundan Kızkalesi beldesinde kuzeye sapan bir yol ile ulaşılır. Kabartmalar Erdemli ve Silifke ilçeleri arasında sınırı çizen Şeytan Deresi kanyonunda bulunmaktadır. Kabartmaların Kızkalesi beldesine uzaklığı yaklaşık 7 kilometre, Erdemli ilçe merkezine uzaklığı 30 km, Silifke ilçe merkezine uzaklığı ise 32 km’dir. Aşağıda bulunan harita yardımıyla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adamkayalar – Kabartmalar

11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk, 1 dağ keçisi ve alınlık üzerinde bir kartaldan oluşan kabartmaların yapımı hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Yapılan çalışmalarda kabartmaların MS 2. yüzyılda yani Roma İmparatorluğu zamanında yapıldığı tahmin edilmiştir. Kabartmaların 250 yılda işlendiği düşünülmektedir.

Adamkayalar Giriş ücreti ve ziyaret saatleri 2020

Adamkayalar’ı günün her saatinde, giriş ücreti ödemeden ziyaret edebilirsiniz. Gişe olmadığı gibi etrafında bir işletme de bulunmamaktadır. Bu nedenle yiyecek-içeçek ihtiyacınızı Erdemli veya Silifke’de karşılayarak gitmeniz önerilir.

Adamkayalar hakkında

Mersin’in Erdemli ilçesinde Şeytan Deresi Vadisi’nde bulunan ve dünyada eşine az rastlanacak güzellikte olan Adamkayalar, kesin olmasa da MS 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu zamanında yapılmıştır. İşlemesi 250 yıl sürdüğü düşünülen kabartmalar günümüze kadar ulaşım zorluğu nedeniyle gelse de define arama ve kazı çalışmalarında tahribata uğramıştır.

Kabartmaların bulunduğu yere kadar ulaşım yoktur. Aracınızdan inip vadiden aşağı inerek ancak kabartmaları görebilirsiniz. Ancak bu iniş çocuk ve yaşlılara uygun değildir. Ziyaret etmek isteyenler bu uyarıları dikkate alarak yola çıkmalıdır. Bölgede işletme olmadığı için giriş-çıkış ücreti veya otopark ücreti yoktur.